Aptauja: cilvēki iedegumu maldīgi uzskata par veselības pazīmi

Apkopojot sabiedrības viedokli par sauļošanos, tās ietekmi un aizsarglīdzekļu lietošanas paradumiem, „Photoderm” un „Ģimenes aptieku” veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka 35 procenti respondentu iedegumu maldīgi uzskata par veselības pazīmi. Tāpat rezultāti rāda, ka cilvēkus rūpēties par savas ādas veselību motivē nevēlēšanas gūt saules apdegumus un iespēja pasargāt ādu no ultravioletā (UV) starojuma.

Jautāti, vai vasarā ādas aizsardzībai izmanto saules aizsarglīdzekļus, lielākā daļa – 59 procenti aptaujas respondentu atzīst, ka tos lieto tikai sauļojoties. Savukārt 12 procenti aptaujāto atzīst, ka lieto saules aizsarglīdzekļus tikai tad, ja tie ir pa rokai vai ir iespēja tos aizņemties no citiem. Taču pozitīvi ir vērtējams rādītājs, ka tikai četri procenti uzskata – saules aizsarglīdzekļus lietot nav nepieciešams. Kā visbiežāko atbildi, kādēļ tiek lietoti saules aizsarglīdzekļi, 39 procentos gadījumu respondenti min vēlmi izsargāties no saules apdegumiem, un tikpat bieži kā iemesls atzīmēta nepieciešamība pasargāt ādu no kaitīgā UV starojuma.

Lai gan dermatologi sauļojoties iesaka lietot aizsarglīdzekļus ar maksimālo aizsardzību jeb SPF faktoru, aptauja rāda, ka visbiežāk tiek lietoti zemas aizsardzības līdzekļi ar SPF faktoru 15 – 20 vai pat SPF faktoru tikai līdz 10. Savukārt Latvijas iedzīvotāju bieži izplatītajam I un II ādas fototipam vairāk atbilstošie līdzekļi ar SPF faktoru 50+ tiek lietoti pavisam reti – to lietošanu atzīst tikai septiņi procenti respondentu.

52 procenti respondentu atzīst – lai gan saules aizsarglīdzeklis iegādāts jau pērnajā sauļošanas sezonā, tas tiek izmantos noteiktajā derīguma termiņā. Tajā pašā laikā vairāk nekā piektā daļa respondentu termiņam uzmanību nepievērš un to izmanto jebkurā gadījumā, kamēr iepakojums ir izlietots. Tāpat aptauja rāda, ka piektā daļa aptaujāto nemaz nezina, cik ilgi saglabājas saules aizsarglīdzekļa efektivitāte pēc tā atvēršanas.

„Lai arī aptaujā lielākā daļa respondentu norāda, ka izmanto saules aizsarglīdzekļus, lai pasargātu ādu no apdeguma, kā arī UVB UVA starojuma, diemžēl aptaujas dati liecina, ka vairumā gadījumu respondenti savu ādu aizsargā nepilnīgi. Būtībā visi sauļošanās līdzekļi sniedz efektīvu ķermeņa aizsardzību tikai vienu sezonu pēc iepakojuma atvēršanas. Tātad iepriekšējā gadā lietots līdzeklis jau nākamajā vasarā būs zaudējis savas aizsargājošās īpašības pat tad, ja uz iepakojuma norādītais derīguma termiņš vēl būs spēkā,” norāda „Ģimenes aptieku” pārdošanas attīstības vadītājs Egils Tēbelis. Viņš piebilst, ka šis fakts nav zināms ļoti daudziem cilvēkiem, kam mājās vēl glabājas pagājušajā vasarā lietoti aizsarglīdzekļi, tieši tādēļ informatīvos nolūkos maijā „Ģimenes aptiekās” tiek īstenota akcija: „Atnes savu veco saules aizsargkrēmu un saņem 2 Ls atlaidi jauna „Bioderma” saules aizsarglīdzekļa pirkumam!”

Aptaujātie tika lūgti arī norādīt, vai pievērš uzmanību tam, ka saules aizsarglīdzeklis pasargā ne tikai no UVB, bet arī pret UVA starojumu. Kā zināms, Eiropas Kopienu komisijas vadlīnijas nosaka, ka līdzekļiem ir jāpasargā ne tikai no UVB stariem, bet arī UVA stariem. To savstarpējai aizsardzības faktoru attiecībai jābūt ne lielākai par trīs, cenšoties panākt homogēni vienādu aizsardzības stiprumu gan pret B, gan pret A stariem. Savukārt aptaujā 39 procenti respondentu ir atzinuši, ka neseko līdzi šai informācijai, toties 49 procenti cenšas tai pievērst uzmanību.

Visbiežāk saules aizsarglīdzekļi tiek iegādāti plaša patēriņa preču veikalos – to dara teju 50 procenti respondentu. Otrajā vietā ierindojas aptiekas, bet trešajā – specializētie veikali. Savukārt iegādes brīdī visbūtiskākais arguments ir cena – 31 procents aptaujāto norādīja, ka būtiska ir cena vai tas, kuram produktam konkrētajā brīdī ir atlaide. 18 procentiem svarīga ir līdzekļa tekstūra un tas, vai aizsarglīdzeklis viegli klājas. Dermatologa vai ārsta ieteikumi ir būtiski 14 procentiem aptaujāto.

Aptauja rāda, ka puse aptaujāto saulesbrilles lieto dažreiz, tikmēr 34 procenti aptaujāto tās izmanto vienmēr, kas kopā ir 85 procenti no visiem respondentiem. Savukārt cepure kā aizsargs no saules tiek izmantota retāk – dažreiz to lieto 54 procenti aptaujāto, bet nekad to nedara 35 procenti respondentu.

„Photoderm” un „Ģimenes aptieku” interneta aptauja tika veikta šī gada aprīlī un maijā. Tajā piedalījās 200 respondentu.

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment