Bērna imunitātes stiprināšana rudenī

Iestājoties rudenim, klāt ir arī saaukstēšanās un dažādas vīrusu slimības. Skolas un bērnudārzi, kur bērni ik dienas atrodas viens ar otru ciešā saskarē, vīrusu izplatībai ir īpaši labvēlīga vide. Turklāt, saslimstot bērnam, nereti vīruss tiek nodots arī pārējai ģimenei. Tāpēc rudenī – vīrusu laikā jo īpaši nepieciešams spēcināt bērna imūnsistēmu – par to vairāk zina stāstīt Aleksejs Protass, „BENU aptiekas” (iepriekš – „Ģimenes aptieku”) farmaceits un aptiekas vadītājs.

Katram organismam piemīt iedzimta aizsargspēja jeb imunitāte, kas to aizsargā pret slimību ierosinošiem mikroorganismiem. Bērnam piedzimstot, no mātes tiek iemantota pasīvā imunitāte, savukārt, piemēram, ar vakcīnām organismā tiek radīta aktīvā imunitāte. Dzīves laikā cilvēka organisms attīsta iegūto imunitāti, kas veidojas, piemēram, pārslimojot kādu noteiktu slimību. „BENU aptiekas” farmaceits Aleksejs Protass norāda, ka imunitātes veidošanās ir atkarīga arī no cilvēka dzīvesveida, kas ietver gan fizisko aktivitāšu daudzumu, gan ikdienas ēdienkarti un pat higiēnas paradumus. Vecākiem, kuri ievēro, ka bērns sācis biežāk slimot, izteikti bieži jūtas vājš un saguris, farmaceits iesaka nekavējoties sākt rīkoties – spēcināt bērna imunitāti.

Vitamīni un sabalansēts uzturs

Tā kā uzturvielām, kas atrodas mūsu organismā, ir ļoti nozīmīga loma organisma aizsargspēju veicināšanā, ļoti būtiski ikdienā lietot vitamīniem bagātu pārtiku. Vismaz trīs reizes dienā bērniem jāēd augļi un dārzeņi. Jāseko līdzi, lai bērns katru dienu ēstu arī pilngraudu pārtiku, zivis un arī gaļu, jo tikai ar sabalansētu pārtiku iespējams uzņemt visas organismam nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus, no kuriem imunitātei visbūtiskākie ir C, A, D un E vitamīni, dzelzs, cinks, selēns, kā arī Omega 3 un Omega 6 taukskābes.

Viens no būtiskākajiem vitamīniem, kas palīdz organismu aizsargāt pret vīrusiem, ir vitamīns C. No Latvijas produktiem tas visbagātīgāk koncentrējies upenēs, taču labs avots būs arī citas ogas, piemēram, mellenes un dzērvenes. Tāpat ļoti vērtīgs C vitamīna avots būs kivi un visi citrusaugļi. E vitamīns meklējams riekstos un graudaugos, savukārt A vitamīna un antioksidantu avots būs visi tumši zaļie salāti un košas krāsas dārzeņi, piemēram, burkāni, paprika un brokoļi. Lai nodrošinātu to, ka bērns vitamīnus uzņem, arī atrodoties skolā, ieteikums vecākiem būtu savām atvasēm uz skolu sagatavot līdzi uzkodas, piemēram, riekstu maisījumu. Būtiski pievērst uzmanību, lai bērns ikdienā dzer arī pietiekami daudz šķidruma – ūdeni, augu tējas, dabīgās sulas, jo arī dehidratācija var ļoti negatīvi ietekmēt bērna imūnsistēmu un gļotu membrānas aizsargspēju.

Rudenī, kad vīrusu izplatība īpaši saasinās, „BENU aptiekas” farmaceits imunitātes stiprināšanas nolūkos rekomendē uzturam papildus lietot arī vitamīnus kapsulās, tabletēs vai pilienu veidā. Profilaksei Aleksejs Protass iesaka izvēlēties kompleksos jeb multivitamīnus, piemēram, vitamīnus ar ehinaceju un brūklenēm „Brīnumbērns”. Lielisks profilaktiskais līdzeklis vīrusu laikā ir arī „Aflubin” un „Immunal” pilieni, kā arī „Oscillococcinum”. Var lietot arī imūnaktīvo vitamīnu kompleksu „Marsieši” ar prebiotiķi (inulīnu), kas palīdz veidot labvēlīgu vidi probiotiķu augšanai. Lietot ieteicams arī citus līdzīgus preparātus, jo to lietošana ir pierādīta kā efektīva metode imūnsistēmas uzlabošanai – lietojot probiotiķus, bērni daudz retāk saslimst ar augšējo elpceļu infekcijām, gripu un gremošanas infekcijām. Papildus gada vēsajos mēnešos farmaceits rekomendē lietot arī C vitamīnu un zivju eļļu.

Veselīgs dzīvesveids, higiēna un miegs

„BENU aptiekas” speciālists uzsver, ka imunitātes spēcināšanai vienlīdz būtisks ir arī veselīgs dzīvesveids. Dažu vienkāršu paradumu ieviešana bērna ikdienā var ievērojami palīdzēt imūnsistēmas uzlabošanos. Lai organisms būtu spēcīgs, bērna ikdienā jāiekļauj fiziskās aktivitātes, kas visbiežāk tiek nodrošināts ar sporta stundām skolās vai fiziskajām nodarbībām ārpusskolas dejošanas un sporta pulciņos.

Svarīga ir arī higiēna. Īpaši vīrusu laikā bērniem jāatgādina par roku mazgāšanu pirms katras ēdienreizes, kā arī, atgriežoties mājās no sabiedriskām vietām.

Tāpat vienmēr jāuzmana, lai bērns katru nakti guļ vismaz deviņas stundas. Tieši nakts laikā organisms visintensīvāk atgūst spēkus.

TAGS: , , , , , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment