Latvijas iedzīvotāji – lieli siermaizīšu ēdāji

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (78%) sieru ēd ar maizi, vairāk nekā puse lieto sieru uzkodās, bet siltajos ēdienos – 46% aptaujāto siera patērētāju, noskaidrots Trikāta Siera akadēmijas nesen realizētajā pētījumā. Vairāk nekā 50% Latvijas iedzīvotāju sieru pērk vismaz reizi nedēļā, bet tikai 2% uzskata sevi par siera ekspertiem.

Interesanti, ka latvieši ir ļoti lieli siermaizīšu mīļotāji – 83% no siera patērētājiem to lieto ar maizi, savukārt krievu vai citas tautības pārstāvji ēd sieru ar maizi 69% gadījumos. Latvieši arī aktīvāk izmanto sieru siltajos ēdienos, kamēr cittautieši to biežāk bauda uzkodu veidā.

„Domāju, ka latvieši ēd sieru kopā ar maizi, jo vēsturiski tas nebija pieejams tādos daudzumos, kā ir tagad. Padomju laikos cilvēki stāvēja garās rindās, lai nopirktu sieru, un tas tika uzskatīts par delikatesi, tāpēc ēst produktu vienu pašu bija liela greznība. Līdzīgi ir ar gaļu, tomēr no veselīgas gremošanas viedokļa siermaize ir labāka par gaļas maizi. Labāk sieru ēst kopā ar dārzeņiem vai atsevišķi desertā – kā Francijā, kas uzskatāma par siera kultūras meku,” pētījuma rezultātus vērtē Inga Pūce, veselīga uztura speciāliste.

Pavisam maz Latvijas iedzīvotāju sieru lieto konditorejas izstrādājumos (9%), un salīdzinoši reti tas tiek lietots kā salātu sastāvdaļa (28%). Salātos sieru biežāk iecienījušas sievietes (33%), nekā vīrieši (23%). Vairāk nekā divas trešdaļas jauniešu izteikti biežāk norāda uz siera lietošanu karstajos ēdienos. Savukārt pēc 20 gadu vecuma pieaug siera lietošana uzkodās, bet pēc 40 gadu vecuma – salātos. „Gados jauni cilvēki vairāk seko pasaules tendencēm un lieto vairāk uzturā dažādus dārzeņus, kam pievienotais siers dod īpaši dziļu un siltu garšu, un, iespējams, tieši tādēļ mūsdienās arvien vairāk cilvēku atsakās no gaļas, aizvietojot to ar sieru,” norāda I. Pūce.

Eksperimentiem ļaujas reti
2/3 Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka mēdz eksperimentēt un izvēlēties jaunas siera šķirnes un vēl nebijušas garšas, tomēr vairums (40% no visiem aptaujātajiem siera lietotājiem) to dara reti.

TAGS: , , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment