Padomi netraucētam gremošanas procesam vasarā

Vasarā cilvēka gremošanas sistēma ir pakļauta dažādiem izaicinājumiem, piemēram, palielinātam šķiedrvielu daudzumam, ikdienas uzturā vairāk iekļaujot svaigus augļus un dārzeņus. Savukārt vasarā, biežāk kā citos gadalaikos tiek ēsti grilējumi, kuri var radīt smaguma sajūtu kuņģī. Tāpat jāņem vērā, ka siltā laikā produkti bojājas ātrāk, kas var radīt pat saindēšanos. Tāpēc „Ģimenes aptieku” farmaceite Oksana Gehtmane stāsta par vasarā visbiežāk sastopamākajām gremošanas sistēmu problēmām un to, kādi medikamenti šādām reizēm būtu jāglabā mājas aptieciņā.

Kā vienu no visbiežāk sastopamajām problēmām, ko izraisa traucēts gremošanas process, „Ģimenes aptieku” farmaceite min šķidru vēdera izeju. Lai gan ar šo problēmu cilvēki saskaras visa gada garumā, vasarā tā sastopama īpaši bieži. Farmaceite skaidro, ka viens no iemesliem, kas bieži izraisa šķidru vēdera izeju gada siltajos mēnešos, ir pastiprināta augļu un dārzeņu lietošana uzturā. Ja gada vēsajos mēnešos svaigas dabas veltes nav daudz patērētas, organismam un gremošanas sistēmai pastiprināta šķiedrvielu uzņemšana var radīt apgrūtinājumu. Tā kā organisms nav pieradis sašķelt tādu barības daudzumu, tad tā pastiprināti tiek izvadīta no organisma, izraisot caureju.

Šādos gadījumos lielisks un lēts palīglīdzeklis būs visiem labi pazīstamā „Aktivētā ogle”, kura sasmalcinātā veidā jālieto proporcijā 1 tablete uz 10 kg svara. Alternatīva ir „Sorbex” kapsulas. Šis medikaments tāpat kā „Aktivētā ogle” darbojas kā absorbents un nodrošina iedarbību ar 1- 2 kapsulām. „Sorbex” ir arī lielisks palīglīdzeklis gadījumos, ja vēders ir uzpūties vai „burkšķošs”. Spēcīgāks līdzeklis, ko šādos gadījumos rekomendē farmaceite, ir „Loperamide”. Šis līdzeklis nomāc zarnu muskulatūras kustības, līdz ar to palēninot zarnu satura pārvietošanos.

Cits būtisks faktors, kas var izraisīt gremošanas traucējumus, ir bojāts ēdiens. Vasarā vairāk kā citos gadalaikos jāpievērš uzmanība pārtikas produktu derīguma termiņam, kā arī atbilstošiem uzglabāšanas apstākļiem. Sevišķi uzmanīgiem jābūt, vasarā lietojot piena un gaļas produktus, kam ir tendence bojāties visātrāk. Šie produkti, lietoti bojātā veidā, var izraisīt saindēšanos, kas ne tikai atstāj iespaidu uz vēdera izeju, bet var izraisīt arī vēdergraizes, nelabumu un pat vemšanu. Ja saindēšanās rezultātā rodas caureja, farmaceite papildus jau minētajiem absorbentiem rekomendē lietot līdzekli „Smecta”. Medikaments ne tikai darbojas kā absorbents, bet arī aizsargā zarnu gļotādu no bojājumiem un palīdz izvadīt baktērijas un toksīnus no organisma. „Smecta” ir viens no saudzīgākajiem savas grupas medikamentiem, tāpēc to drīkst lietot arī zīdaiņi un grūtnieces. Ņemot vērā, ka saindēšanās gadījumiem nereti raksturīgas arī spazmatiskas sāpes, „Ģimenes aptieku” farmaceite rekomendē saudzīgu pretsāpju līdzekli „No – Spa”. Speciāliste gan uzsver, ka ilgstošas caurejas gadījumā (ilgāk kā viena diena) noteikti būtu jāvēršas pie ārsta.

Oksana Gehtmane skaidro, ka saindēšanās laikā līdz ar vemšanu un caureju organismā notiek strauja atūdeņošanās, kā arī tiek izjaukts dabiskais sāļu līdzsvars. Saindēšanās gadījumā simptomi parādās jau dažu stundu laikā. Šādos gadījumos iespējama arī temperatūras pazemināšanās. Lai novērstu šos simptomus, farmaceite rekomendē lietot „Rehydron” pulveri (dienas laikā jāizdzer viena paciņa, kas izšķīdināta vienā litrā ūdens). Ja saindēšanās dēļ radusies vemšana, ēšana visticamāk būs ļoti apgrūtinoša, savukārt, ja radusies caureja, ēšana nav vēlama. Šādos gadījumos vēlams dzert daudz negāzēta ūdens vai ārstniecisko tēju. Kad saindēšanās simptomi pierimst, nav vēlams ēst smagu ēdienu, augļus, kas ar šķiedrvielām tikai pastiprinās caureju, nav vēlams arī dzert svaigu pienu. Tā vietā jāizvēlas sausiņi vai nesaldināti cepumi. Tāpat atļauts ēst arī putras. Pēc ilgstošas caurejas vai vemšanas (ilgāk kā viena diena) zarnu trakta mikrofloras uzlabošanai farmaceite rekomendē lietot labvēlīgās baktērijas jeb probiotiķus. Tie aptiekās ļoti plašā klāstā pieejami pulveros, kapsulās un tabletēs.

Starp biežāk satopamajām gremošanas trakta problēmām jāmin arī dedzināšana un smaguma sajūta kuņģī. Dedzināšana kuņģī rodas sālsskābes dēļ, kas ir kuņģa sulas sastāvā. Nepareizi un neregulāri ēdot, tiek traucēta kuņģa gļotādas veidošanās, kā rezultātā kuņģa sieniņām neveidojas aizsargslānis, kas pasargātu no sālsskābes iedarbības. Šī iemesla dēļ attīstās arī kuņģa čūla un gastrīts. Tomēr dedzināšana kuņģī var rasties arī pēc maltītes, kurā ietverti skābumu paaugstinoši produkti – skābas sulas, gāzēti dzērieni, asi un marinēti produkti, trekni, cepti vai kūpināti produkti, kā arī alkohols. Vasarā īpašs risks izjust kuņģa dedzināšanu ir tieši pēc gaļas grilēšanas brīvā dabā, jo nereti iecienītie šašliki tiek ēsti kopā ar asām mērcēm, klāt piedzerot alkoholu un piekožot sāļas uzkodas.

Lai novērstu nepatīkamas sajūtas kuņģī, farmaceite iesaka ceptu gaļu vienmēr ēst kopā ar svaigiem dārzeņiem, kas ne tikai samazinās gaļas skābuma līmeni, bet arī palīdzēs organismam blīvo ēdienu vieglāk sašķelt. Ja pēc ēšanas jūtama traucējoša smaguma sajūta, farmaceite rekomendē lietot enzīmu preparātus, piemēram, „Mezym Forte” vai „Kreon”. Šie gremošanas fermentus saturošie līdzekļi palīdzēs ēdienu ātrāk sašķelt. Savukārt gadījumos, kad kuņģī jūtama dedzināšana, farmaceite rekomendē lietot skābes samazinošos līdzekļus „Rennie” vai „Ranitidine”. Universāls līdzeklis kuņģa un gremošanas trakta problēmām ir arī „Kuņģa pilieni RFF”. Tomēr, ja šie līdzekļi nav pieejami, „Ģimenes aptieku” farmaceite iesaka pagatavot sodas ūdeni, kas arī var lieliski palīdzēt, ja kuņģī jūtama dedzinoša sajūta.

Lai aizvairītos no gremošanas trakta problēmām vasarā, farmaceite uzsver, ka ļoti būtiski ir pievērst uzmanību ne tikai pārtikas produktu termiņam, bet arī uzglabāšanai – visi produkti (izņemot miltu izstrādājumus) būtu jāglabā ledusskapī, savukārt, dodoties piknikā, jāizvēlas produkti, kuri nebojājas. Augļi un dārzeņi īpaši rūpīgi jāmazgā, tos vismaz minūti turot zem ūdens strūklas. Tāpat īpaši būtiski ievērot personisko higiēnu, vienmēr mazgājot rokas pēc uzturēšanās sabiedriskā vietā.

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment