Vai tavs bērns aug atbilstoši vecumam?

1. septembrī Rīgas Zooloģiskajā dārzā no plkst. 12:00 – 17:00 vecākiem būs iespēja pārbaudīt sava bērna auguma un svara atbilstību vecumam. Jau trešo gadu pēc kārtas jaunā mācību gada sākumā norisināsies kampaņa „Audz liels, stiprs un vesels!”. Kampaņas laikā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas māsiņas svērs un mērīs bērnus, lai vecāki varētu pārbaudīt sava bērna auguma un svara atbilstību vecumam, datus ievadot www.esaugu.lv augšanas kalkulatorā. Iepriekšējo divu gadu laikā kampaņas ietvaros tika apsekoti vairāk kā 700 bērni dažādos vecumos.

Akcijas „Audz liels, stiprs un vesels!” mērķis ir atgādināt vecākiem, cik svarīgi ir sekot līdzi bērna augumam un svaram attiecīgajā vecumā. Vecākiem nevajadzētu paļauties uz to, ka „gan jau bērns pēc pāris gadiem izstiepsies.” Ikviena pārciesta vai esoša hroniska slimība, dažādas infekcijas un galvas traumas zīdaiņa vai bērna vecumā var apdraudēt normālu augšanas norisi. Visbiežāk konstatētie iemesli kavētam augšanas procesam ir iedzimtība (augšanas problēmas bijušas arī bērna vecākiem), vielmaiņas traucējumi, hroniskas slimības, augšanas hormona nepietiekamība, vairogdziedzera, aizkuņģa dziedzera, virsnieru garozas un dzimumdziedzeru patoloģijas. Tāpat novēroti bērna attīstības traucējumi, ko izraisījuši nepareizi ēšanas paradumi, nepietiekams uzturs, nepietiekams miega ilgums, nepareizs dienas režīms, dažādi psiho-sociālie un ārējās vides faktori. Augšanas traucējumi, kas tiek atklāti laikus bieži vien ir ārstējami.

Akcijas dienā, 1. septembrī, izmērīt savu garumu un nosvērties varēs bērni, sākot no zīdaiņa vecuma līdz pat 11 līdz 13 gadu vecumam, kas ir pēdējā robeža, lai varētu novērst augšanas problēmas, ja tādas tiek konstatētas.

Latvijā katru gadu piedzimst aptuveni 20 bērni, kuriem laika gaitā tiek konstatēti augšanas traucējumi, tāpēc ir svarīgi ievērot norādījumus par bērna mērījumu veikšanu. Zīdaiņi līdz 1 gada vecumam ir jāsver un jāmēra katru mēnesi. Bērni līdz 4 gadu vecumam jāsver un jāmēra vismaz reizi 6 mēnešos, turpretim veselam bērnam auguma un svara mērījumi jāveic vismaz vienu reizi gadā.

Lai bērns augtu vesels un normāli attīstītos, viņam nepieciešama labvēlīga vide un apstākļi. Jāatceras uzturā lietot pietiekami daudz olbaltumvielu, vitamīnu, īpaši D, minerālvielu, galvenokārt kalciju, fosforu, magniju, un šķiedrvielu. Bērna attīstību un augšanu visos vecuma posmos ietekmē augšanas hormons, kas visvairāk izdalās no plkst. 22.00 dziļā miega fāzē. Ja bērna organismā augšanas hormons izdalās nepietiekami, viņa augums būs ievērojami mazāks nekā citiem bērniem tai pašā vecumā, taču iespējama arī pastiprināta hormona izdalīšanās – tad bērns izaug lielāks par saviem vienaudžiem. Tā kā bērni aug naktīs, svarīgi sekot līdzi bērna miega ilgumam un kvalitātei, ko nodrošina regulārs diennakts režīms.

TAGS: , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment