Rīgas zoodārza, 22. gadus vecais, nīlzirgs Funtiks izrādās meitene

Jau nākošajā gadā Rīgas Zooloģiskais dārzs svinēs simtgadi, bet vēl pēc diviem gadiem 100 gadu jubileju varēs atzīmēt zoodārza Ziloņu māja. Ja pirmais notikums raisa tikai un vienīgi priecīgas domas, otrie nebūs no tiem jaukākajiem svētkiem, jo jaunas ziloņu mītnes celtniecības projekts no Eiropas naudas saņēmēju saraksta vieglu roku svītrots, amatā stājoties iepriekšējam finanšu ministram.

Tad nu jāsamierinās, ka bijušā „rīdzinieka” ziloņtēva Radža sagādātais kuplais zilonēnu pulciņš (par Radžas visiem pēcnācējiem lasiet šeit – http://rigazoo.lv/public/30602.html) Rīgu neredzēs vēl vismaz 5 gadus. Tomēr būtu nesaprātīgi nerūpēties par esošo vecās Ziloņmājas iemītnieku – nīlzirgu labsajūtu.

Nīlzirgi zem jauna jumta
Šoziem zoodārza Ziloņu mājas durvis apmeklētājiem bija slēgtas, taču zoodārza „veterāniem” Augustei un Funtikam nenācās garlaikoties, jo viņiem laiku kavēja remontbrigādes vīri. Jau vasarā, kamēr nīlzirgi mitinājās āra baseinā, pilnībā tika nomainītas nīlzirgu iekštelpu mītnes jumta (kas reizē ir arī griesti) konstrukcijas un veikti siltināšanas darbi. Ziemā, pašu iemītnieku uzraudzībā, atlika veikt vien sienu apdari un skatu logu nomaiņu.
Izremontētās mītnes durvis tiks vērtas 6. janvārī plkst. 14.00.

Vārda došanas svētki 22 gadu vecumā…
Pirmo nīlzirgu, vārdā Augusts, uz Rīgas Zooloģisko dārzu atveda 1946. gadā
, kad Ziloņu mājai tika piebūvēta nīlzirgu baseina telpa (zoodārza vēstures apskats šeit – http://rigazoo.lv/public/29252.html).

1960. gadā Augusts aizceļoja uz Ķīnu, bet viņa vietā uz Rīgu atveda gadu vecu nīlzirgu meiteni Sindu. Drīz viņai pievienojās nīlzirgu puisis Jonass un saderīgajam pārim kopumā izdevās izaudzināt 11 nīlzirdzēnus (pavisam piedzima 15).

Diemžēl 1987. gada 3. oktobrī Jonass traģiski aizgāja bojā. Viņš bija norijis apmeklētāju mestu gumijas bumbiņu un mira ilgās mokās.

Jau pēc tēva nāves, 1988. gada 15. februārī piedzima Sindas un Jonasa pēdējais nīlzirdzēns – Augustīne, kura joprojām dzīvo dzimtajā baseinā.

Jaunajai nīlzirdzienei draugs tika atrasts Harkovas zoodārzā. Gadu vecais Funtiks Rīgā ieradās 1990. gada maijā un jaunajam pārim paredzēja varen vaislīgu nākotni…

Diemžēl… Gāja gadi un vairākkārt pat radās aizdomas par Augustes grūsnību, taču saticīgais pāris tā arī palika bez pēcnācējiem.

Aizdomas, ka Funtiks nemaz nav Funtiks, radās jau sen, taču nīlzirgu dzimumu ārēji noteikt ir teju vai neiespējami, bet cerēt, ka 2,5-3,0 tonnas smagais dzīvnieks labprātīgi piekritīs rūpīgai medicīniskai apskatei un asins paraugu ņemšanai, vairāk kā naivi… Palīgā nāca Vācijas kukaiņu speciālisti (kā, to uzzināsiet 6. janvārī…) un nu ir patiešām skaidrs, ka 22 gadu vecumā jārīko vārda došanas svinības un Funtikam oficiāli jākļūst par Funti… Bet vai tāpēc Rīgas zoodārza nīlzirgi mazāk pievilcīgi? Bez tam, nīlzirgu mazuļiem atrast jaunas mājas būtu gandrīz vai neiespējami… Kā vienmēr – nav ļaunuma bez labuma!

TAGS: , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment