39% aptaujāto Ziemassvētku svinībām tērēs no 20 līdz 40 latiem

Kā liecina lielveikalu tīkla „Maxima” veiktās aptaujas rezultāti, šogad ir nedaudz palielinājies to Latvijas iedzīvotāju īpatsvars, kuri, iegādājoties visu svētkiem nepieciešamo, plāno nepārsniegt 40 latu robežu. Ja pērn šādā summā cerēja iekļauties 27% aptaujāto, tad šogad nepārsniegt 40 latu robežu centīsies jau 39% respondentu. Turpretī, gādājot visu svētku maltītei nepieciešamo, teju trešdaļa jeb 33% aptaujāto atzinuši, ka šogad produktu cenai nepievērsīs pārāk lielu uzmanību, bet gan iegādāsies visus tos produktus, kuri nepieciešami kvalitatīvas Ziemassvētku maltītes sagatavošanai.

Iegādājoties visu svētku mielastam nepieciešamo, 32% aptaujāto plāno iekļauties 20 latos, savukārt 60% aptaujāto plāno tērēt no 21 līdz 40 latiem. 28% Latvijas iedzīvotāju grasās svētku galdā likt tādus pašus produktus, kādus iegādājas ikdienā, 17% aptaujāto galdā liks dārgākus produktus, nekā ierasts ikdienā, bet teju tikpat liels aptaujāto skaits (16%) gaidīs akcijas produktus lielveikalos un iegādāsies tos.

„Lai gan daudz dzirdēts un runāts par ekonomiskā stāvokļa uzlabošanos Latvijā, kā rāda aptaujas rezultāti, Latvijas iedzīvotāji joprojām ir samērā piesardzīgi un svētkiem tēriņus strauji nesteidzas palielināt,” atzīst „Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš. „Vairākas iepirkšanās tendences ir palikušas faktiski nemainīgas no pērnā gada. Piemēram, to Latvijas iedzīvotāju īpatsvars, kuri svētku maltītei, dāvanām un rotājumiem plāno tērēt 60 latu un vairāk, šogad ir 37% aptaujāto, salīdzinot ar 38% aptaujāto pērn.”

Aicināti nosaukt savus iemīļotākos Ziemassvētku ēdienus, Latvijas iedzīvotāji atzinuši, ka tie ir mandarīni (62%) un pīrāgi (58%), bet pirmajām divām vietām cieši seko pagājušā gada līderes – piparkūkas (57%), kā arī štovēti kāposti (48%) un zirņi ar speķi (40%).

Vairums aptaujāto (59%) atzinuši, ka lielāko daļu svētku mielasta plāno gatavot paši. Savukārt tie aptaujas dalībnieki, kuri grasās izvēlēties jau pagatavotus produktus, veikalā iegādāsies dažādus dzērienus (45%), konditorejas izstrādājumus (29%), gaļas izstrādājumus (17%), zivju izstrādājumus (12%) un salātus (6%).

Atklājot savus Ziemassvētku svinību plānus, 80% aptaujāto norāda, ka svētkus gatavojas svinēt mājās kopā ar ģimeni, savukārt 12% respondentu ciemosies pie radiem laukos vai kādā Latvijas pilsētā.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem Latvijas iedzīvotāji arī aktīvi ievēro vairākas svētku tradīcijas – Ziemassvētku eglītes izrotāšanu (92%), apdāvināšanos (78%), piparkūku cepšanu (67%), Ziemassvētku pantiņu skaitīšanu, lai saņemtu dāvanas (53%), un deviņu ēdienu gatavošanu Ziemassvētku vakariņām (43%). Salīdzinoši mazāks skaits aptaujāto svētku vakara aktivitātēs iekļauj arī ar tādas nodarbes kā ķekatās iešanu un bluķa vilkšanu (3%).

Turklāt aptaujātie tic arī dažādiem Ziemassvētku ticējumiem, it īpaši tiem, kas sola bagātību. Piemēram, katrs ceturtais jeb 24% aptaujāto uzskata, ka Ziemassvētkos ir jāēd deviņas reizes, lai nākamais gads būtu bagāts. 18% respondentu svētku vakarā ēd daudz zirņu, lai būtu daudz naudas un jaunajā gadā nebūtu jāraud. 13% aptaujāto svētku vakarā sadedz visas lampas, lai laimīte redzētu, kur staigāt, bet 3% respondentu Ziemassvētku naktī dodas uz kūti, jo tur zirgi stāstot nākotni.

Taujāti par brīnumu, kuru šogad vēlētos piedzīvot Latvijas iedzīvotāji, 23% aptaujāto atklāj, ka labprāt saņemtu palīdzību svētku galda klāšanā „Galdiņ, klājies!” burvestības veidolā. 15% aptaujāto vēlētos piedzīvot Ziemassvētku vecīša vizīti, bet tikpat liels skaits aptaujāto par nozīmīgu brīnumu uzskatītu arī to, ka Ziemassvētku rītā visi Latvijas ceļi pēkšņi izrādītos labā stāvoklī. 8% aptaujāto kā Ziemassvētku brīnumu vēlētos piedzīvot brīdi, kad starptautiskie aizdevēji atlaistu Latvijas parādus – tāpat kā Grieķijas. Savukārt pie citiem atbilžu variantiem aptaujātie norādījuši arī vinnestu loterijā, otras pusītes atrašanu, Latvijas uzvaru „Eirovīzijā” un izjādi uz ziemeļbrieža Rūdolfa.

Aptaujā arī atklājies, ka Latvijas iedzīvotāju skatījumā Ziemassvētku vecīša kostīms visvairāk piestāv aktierim Kasparam Pūcem (33%), radio raidījuma „BB brokastis” vadītājam Kasparam Upacierim jeb Ufo (24%), rokerim Frīdim (14%) un izbijušajam politiķim Andrim Šķēlem (7%).

TAGS: , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment