Aptauja: katrs otrais līgos ar vainagu galvā, tautastērpu vilks retais

Viena no Līgo svētku tradīcijām ir rotāšanās. Ar mērķi noskaidrot, cik dzīvas ir Līgo rotāšanās tradīcijas Latvijā mūsdienās, AS „Lido” veica iedzīvotāju aptauju. Tā atklāj, ka šogad svētkos ar vainagu rotāsies katrs otrais, bet tautastērpā tērpsies tikai 5% līgotāju. Savukārt katrs ceturtais svētkos saposīs arī savu spēkratu. Šogad automašīnas, velosipēdus un citus braucamos bez maksas varēs izdekorēt īpašā Līgo pitstopā.

Aptaujas dati liecina, ka populārākais Līgo svētku dekors šogad būs vainags – ar to rotāsies katrs otrais jeb 49% līgotāju. Un, lai arī vainags Līgo svētku kontekstā tradicionāli tiek uzskatīts par nozīmīgu tautastērpu papildinošu elementu, tautastērpā gada garāko dienu un īsāko nakti plāno aizvadīt vien 5% respondentu. Interesanti, ka tautastērpā vairāk tērpsies tieši jaunieši – teju katrs desmitais aptaujas dalībnieks vecumā no 18 līdz 24 gadiem.

Par Līgo svētku galda noformējumu īpaši rūpēsies 48% aptaujāto. Nedaudz mazāks līgotāju skaits (38%) ar Jāņu zālēm rotās arī savu mājokli un pagalmu. Bet katrs ceturtais (25%) sarūpēs īpašus svētku dekorus arī savam spēkratam – automašīnai, motociklam, velosipēdam utt.

Analizējot paaudžu un dzimumu atšķirības, novērojams, ka vainagus vairāk pīs sievietes, paši rotāsies vairāk jaunieši, bet lielāku uzmanību mājokļa rotāšanai pievērsīs vidēja gada gājuma cilvēki ( 35 līdz 45 gadi).

„Aptaujas dati parāda, ka latviskās Līgo svētku svinēšanas tradīcijas turpina dzīvot. Vienīgi tērpšanās tautastērpā šodien vairs nav tik aktuāla, kā kādreiz. Domāju, tas tāpēc, ka mūsdienās tautastērpi iemantojuši teju relikvijas statusu, kamēr agrāk tie bija katrā latviešu ģimenē. Spriežot pēc aptaujas datiem, šobrīd tautastērpus biežāk izmanto kurzemnieki – tautastērpā līgos gandrīz katrs desmitais šī reģiona iedzīvotājs. Būtu jauki, ja šo tradīciju svētkos tērpties tautastērpos varētu atjaunot, turklāt valstiskā līmenī – palīdzot iedzīvotājiem sarūpēt savām ģimenēm tautastērpus,” norāda AS „Lido” valdes priekšsēdētāja Rita Auziņa. „Lai stiprinātu rotāšanās tradīcijas Latvijā, tautastērpos ikdienā tērpjas liela daļa mūsu personāla, kā arī svētkos ar tematiskiem rotājumiem noformējam mūsu bistro. Šogad ikvienam piedāvāsim tematiski pievilcīgu iespēju pirms došanās uz iecerēto līgošanas vietu bez maksas izrotāt savu spēkratu ar tradicionāliem un mūsdienīgiem Līgo svētku dekoriem.”

Īpašais „Lido” Līgo pitstops darbosies šo piektdien, 21.jūnijā, laikā no plkst. 14.00 līdz 20.00 t/c „Spice” autostāvvietā (pie C ieejas). Ikvienam tā apmeklētājam būs iespēja bez maksas izrotāt savu transportlīdzekli, kā arī ar īpaša testa palīdzību noskaidrot, kura viņam ir tā piemērotākā Jāņu zāle, ko pīt vainagā, jo katrai Jāņu zālei ir īpaša nozīme.

TAGS: , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment