Dāņu karaliskie karakuģi Grenlandes piekrastē

8. februārī plkst. 17:00 Latvijas Kara muzejā gaidāma Gerdas Stūres un Gunta Skunstiņa izstādes „Zaļā zeme” atklāšana, kur gleznās un fotogrāfijās būs skatāmi dāņu karaliskie karakuģi Grenlandē.

Gerdas Stūres profesionālā dzīve ir saistīta ar divām šķietami nesavienojamām lietām – mākslu, glezniecību un militāro jūras tēmu. “Spēks & Jūra” ir Gerdas personīga projekta vispārējais nosaukums, kas kopš 2004. gada izpaužas kā pastāvīga sadarbība un veltījums Latvijas Jūras spēkiem, tie ir plenēri, dalība pasākumos, izstādes, pētniecība un tālejoši nākotnes plāni. Šķietami nesievišķīgo militāro jūras tēmu Gerda Stūre ir izvēlējusies par savu specialitāti un ar to saista savu nākotni.

Guntis Skunstiņš ir virsleitnants, Operāciju komandas komandieris uz kuģa M-07 VISVALDIS. Pēc pievienošanās Jūras Spēkiem un mācību uzsākšanas Dānijā, Dānijas Karaliskās Jūras Akadēmijas virsnieku praksē Guntis tika nosūtīts uz Dānijas Jūras Spēku kuģa HVIDBJØRNEN. Tur pavadīta pusotra mēneša laikā tapa fotogrāfijas no jūras un pie Grenlandes dienvidu daļā esošās pilsētas Grønnedal.

Gerdas un Gunta izstāde ir apliecinājums labai un ilgstošai sadarbībai starp Latviju un Dāniju, šoreiz tieši militārās sadarbības aspektā, kas brīnumainā veidā ir pārtapusi par sadarbību kultūras sfērā. Ideja par došanos gleznot Grenlandes karakuģus aizsākās kādā neformālā sarunā ar Dānijas militāro atašeju Ulfu Berthelsenu uz kuģa “Virsaitis” Latvijas Kara flotes 90 gadu jubilejas pasākumu laikā un pārtapa neaizmirstamā laikā, piesātinātā ar gleznošanu un zaļās zemes skaistuma atainošanu, uz dāņu karakuģiem pie Grenlandes krastiem.

Gerda Stūre par savu uz dāņu karakuģiem Dienvidgrenlandē pavadīto laiku stāsta: „Grenlande tiešām ir ļoti skaista, un dāņu karakuģi tur veic svarīgu uzdevumu, pieskatot milzīgu, savdabīgu, vientulīgu, bet ļoti vērtīgu teritoriju. Tas atstāj arī savādu noskaņu, jo Grenlande no Dānijas ir tik atšķirīga, cik vien var būt, taču abas vieno stingras saistības. Atrodoties uz kuģa, esmu Dānijā, nokāpju krastā – Dānija ir tālu, tālu. Kuģis iet garām, piestāj, bet distance paliek. Dāņu jūrnieki Grenlandi ļoti mīl, bet ar distanci. Tā arī man paliek sajūta, ka Grenlandi redzēju no kuģa drošā patvēruma, pieskāros, bet iepazīt pa īstam ne tuvu neiepazinu, vajag atgriezties, vajag. Tur ir kaut kas ļoti īpašs, un vēl vairāk īpašs ir tas, kā tur nav, nekā no tā, ko esam apnikuši redzēt vecās Eiropas pilsētās. Brīva vieta jūsu domām. Nākamreiz es gribētu izkāpt krastā kādā klintī un sagaidīt apjausmu, ka tuvumā nav nevienas civilizācijas pazīmes.”

Izstādi organizē Dānijas Kultūras institūts, to atbalsta Danske Banka, Dānijas Karaliskā vēstniecība, Dānijas Karaliskie jūras spēki un Latvijas Kara muzejs. Gerdas Stūres ceļojums uz Grenlandi norisinājās ar Danske Bankas finansiālu atbalstu.

Izstāde Kara muzejā Smilšu ielā 20 skatāma katru dienu no plkst. 10:00 līdz 17:00 līdz pat 27.martam. Ieeja bez maksas.

TAGS: , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment