Ekstremālos apstākļos Jelgavā top ledus māksla!

Spītējot mainīgajiem laika apstākļiem, spēcīgam lietum un vētrai Jelgavā Uzvaras parkā notiek 13.Starptautiskais ledus skulptūru festivāls. Lielākoties ledus mākslas darbi top nakts stundās, māksliniekiem ķerot ikkatru minūti, kad termometra stabiņš nokrīt zem nulles. Uzvaras parkā motorzāģu un traktoru skaņa pieklust tikai ap sešiem rītā, kad 30 ledus tēlnieki no 12 valstīm dodas pie miera, lai jau pēc pāris stundām turpinātu darbu atkal no jauna.

Tā kā šis ir trīspadsmitais ledus skulptūru festivāls Latvijā, tad mākslinieku sarunās bieži pavīd šī skaitļa maģiskā nozīme un vētras piedzīvotie postījumi festivāla norises vietā, bet pateicoties dalībnieku profesionalitātei un tehniskajiem aprēķiniem, skulptūras ar katru stundu top ar vien apjomīgākas. Vēl jo vairāk, šī gada festivāla tēma „Mana reliģija – brīvība!”. Tai skaitā brīvība no aizspriedumiem, kuri nespēj apslāpēt brīva gara lidojumu.

Konkursu darbiem tiek izmantotas 40 tonnas ledus, kuras kopš pagājušā gada marta īpašos apstākļos tika saldētas firmā „FrostiArt”. Savukārt papildus ledus objektiem materiāli iegūti no Jelgavas ūdenskrātuvēm.

Kā jau minēts, šogad ledus skulptūru festivāla vēsturē piedalās rekordliels pasaulē atzītu mākslinieku skaits no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Nīderlandes, Francijas, Bulgārijas, Ukrainas, Ungārijas, Somijas, Īrijas un Lielbritānijas. Festivāla apmeklētāji varēs iepazīties gan ar Jakutijas mākslinieku izslavēto reālismu, kas izpaužas filigrāni veidotās detaļās, gan ar tēlnieku abstrakto brīvības idejas domu lidojumu.

Paralēli festivāla konkursa darbiem, tiek izgatavoti arī papildus ledus un sniega tēlniecības objekti. Latviešu tēlnieki, tēvs un dēls Ģirts un Gaits Burvji būvēs 8 metrus garu ledus bāru liela vikingu kuģa formā, kurš ar devīzi „Iepūt burās!” dreifēs pasaules ūdeņos, popularizējot brīvības ideju. Savukārt lietuviešu ledus un smilšu skulptūru tēlnieks Andrius Petkus tandēmā ar Pāvilostas mākslinieku Aināru Zingniku veido sniega sienu 27 metru garumā.

Ledus skulptūru festivāla laikā 12. februārī tiks atklāts vortāls radošām personībām – makslinieks.lv, un sadarbībā ar to Uzvaras parkā taps pirmā apgleznotā sniega siena sešu metru garumā.

Apmeklētājiem uzvaras Uzvaras parks būs atvērts 11. februārī no pulksten 16 līdz 24, savukārt 12. un 13. februārī – no pulksten 10 līdz 24. Ar tumsas iestāšanos katru stundu skulptūru muzikālās gaismu spēles, bet deviņos vakarā visas skulptūras izgaismosies sinhronizētā mūzikas, gaismas un pirotehnikas šovā.

Laureātu apbalvošana notiks 11. februārī pulksten 19, un pateicoties „SEB” bankai naudas balvas tiks piešķirtas kā par labākajiem atzītajiem trim individuālo skulptūru autoriem, tā arī pirmajām trim komandām. Uzvarētājus noteiks pašu mākslinieku iekšējā balsojumā, taču, lai garantētu vērtējuma objektivitāti, paralēli darbus vērtēs īpašā festivāla Goda žūrija.

13.starptautisko ledus skulptūru festivālu organizē Jelgavas pilsētas dome un pašvaldības aģentūra „Kultūra” ar SEB bankas un Ceļu būvniecības sabiedrības „Igate” atbalstu.

Paralēli skulptūru aplūkošanai tiks piedāvāta plaša kultūras programma:
11. februārī ar deju studijas „Benefice” un horeogrāfes Annikas Andersones uzvedumu pulksten 18.30 plānots 13. Starptautiskā Ledus skulptūru festivāla atklāšanas un apbalvošanas pasākums. Pirmajā festivāla dienā uzstāsies dziedātājs Andris Ērglis, bet Latvijā vienīgā perkusiju grupa „Samba de Riga” gādās par šovu un performanci kopā ar lietuviešu dūdu meistaru un multimākslinieku Vili Matuti, kurš ir ledus tēlnieks un festivāla dalībnieks.

12. februārī Uzvaras parkā aicinām uz Valentīndienas ieskaņu un līdztekus skulptūru apskatei baudīt Ivo Fomina sniegumu, bet 13. februārī iecerēta ģimenes diena. Pulksten 12 un 14 mazākie apmeklētāji varēs sekot līdzi Rīgas leļļu teātra izrādei Sals un Zaķis”, pulksten 18 uz skatuves ar koncertprogrammu kāps brāļi Riči, 18.50 – Aija Andrējeva jeb Aisha.

Šogad uz ledus skulptūru festivālu aicinās arī starptautiskā tūrisma izstāde «Balttour», kas paralēli festivālam norisināsies Ķīpsalas izstāžu centrā Rīgā. Pie tā tiks uzbūvēts ledus bārs, kurā uzkavējoties ikviens TV ekrānos varēs sekot līdzi skulptūru izgatavošanas procesam Jelgavā, aicinot arī pašiem kļūt par Ledus skulptūru festivāla apmeklētājiem.

TAGS: , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment