Linda Leen izveido jaunu apģērbu kolekciju Etnografizēts

Linda Leen papildina jau izveidoto pastalu kolekciju ar apģērbu līniju, kuras iedvesmas avots ir latvju zīmes un to enerģētiskā nozīme. Jaunie Latvijā darinātie, īpaši šai kolekcijai dizainētie, krekli un kleitas ir rotāti ar latviešu etnogrāfiskajiem ornamentiem. Katra zīme iever sevī konkrētu enerģētisko informāciju, tādēļ kolekcijas mērķis ir parādīt ne tikai zīmju estētisko skaistumu, bet arī skaidrot to nozīmi un iedarbināt zīmes spēku katram savā ikdienā.

Linda Leen: „Domai ir liels spēks,tāpēc, ja zīmes valkātājs apzinās tās nozīmi, tā darbojas ar dubultspēku. Tāpēc katram Etnografizēts apģērbam pievienota skaista kartiņa ar aprakstu par zīmes izcelsmi un enerģētisko kodu. No šīs domas arī cēlies kolekcijas sauklis- Uzvelc savu laimes krekliņu! Manuprāt, ir būtiski aktualizēt nozīmīgas vērtības, it īpaši, ja tās ir bijušas mūsu mantojumā jau gadsimtiem ilgi.”

Valdis Celms, semiotikas pētnieks, grāmatas „Latvju raksts un zīmes” autors, kolekcijas Etnografizēts zīmju pielietošanas konsultants: „Šis ir virziens, kuru jākopj un ir apsveicami, ka tiek radītas jaunas tā izpausmes formas. Tas nepavisam nav viegli, ir vajadzīga liela apņemšanās, darba ieguldījums, laba gaume un to spēj tikai talanti. Latvietība var būt avangards!”

Kolekcijas Etnografizēts tērpus var iegādāties interneta veikalā www.lindaleenshop.com, kā arī Latvijas dizaina veikalos.

 

1)Laimas Eglīte – Ja Laimas slotiņu apskatām pagriestu statenistki, tās simbolika nedzaudz izmainās. Skujiņas pārtop uz auugšu un leju augošās eglītēs, bet vidus simbolizē laipu- dabīgā līdzsvara slieksni starp laika viļņu augšu un leju, tā ir robeža, kur satiekas gaisma un tumsa. Šādā robežu un izvēles situācijā tikt pāri laipai nozīmē būt tikušam. No šejienes arī tikuma jēdziens- rosības daudzums un darbības spraigums, ar kādu cilvēks gūst un pilda labo. Tas, kurš pāri ticis laipai, t.i. lejai, ir pārticis- iemanto gan dzīvesprieku, gan bagātību.
Šī zīme krekla valkātājam ir kā atgādinājums par lietu laicīgo dabu, tā ir kā aicinājums novērtēt un piedzīvot dotās iespējas šeit un tagad, tiekties uz augšu, kāpt kalnā.

2)Laimas slotiņa – Laimas zīmes līdzība ar spalvu liek domāt par putnu, kurš agrāk ticis uzskatīts par dvēseles simbolu, un Laima ir dvēseles sargātāja. Laima iedibina notikumu ritmu jeb rindu, tā darbojas tur, kur aktivitāte, kustība, notikumi. Savukārt slotiņas uzdevums ir nokopt, notīrīt, noslaucīt. Laimai allaž slotiņa ir klāt, ar to viņa noper pirtī tikko dzimušu bērniņu. Laiks arī noslauka – dzēš visas pēdas un sagatavo vietu nākamajiem notikumiem. Slauka prom negatīvo informāciju, arī „ļaunās acs” padarīto.

3)Zalktis – sens dzīvības enerģijas un atjaunotnes simbols. Zalktis savā būtībā ir nemitīgi mainīgas un plūstošas kustības jeb laika viļņa enerģētisko izpausmju zīme. Kā dzīvības un atjaunotnes zīme Zalktis simbolizē seksuālās enerģijas pulsāciju , tās aktivitāšu un pasivitātes stāvokļu ciklisku maiņu. Iekļauj vīrišķā un sievišķā sadarbību. Tiešs analogs austrumu pasaules pretstatu vienības Iņ-Jan simbolam. Zīme nodrošina valkātājam Māras dotu veselību, zemes spēku un dievišķu viedumu.

4)Jumis – tā ir auglības un ikviena pienesuma zīme. Jumis ir arī dzīvības noslēpuma zīme, kurā ietverta vīrišķā un sievišķā principa simbolika. Zīmē to pārstāv pāra jeb dvīņu princips, tātad simetrija. Zīmju uzbūves ziņā Jumis ir Viens, kas attīstās un dalās, un vairojas pa divi – pieaug un vairojas pārī. Dieva svētība.

5)Ūsiņš- šī zīme simbolizē senu latviešiem raksturīgu debesu gaismas dievību Ūsiņu, kas vēstī pavasara atdzimstošās Saules atnākšanu, kuras pavadonis ir Mēness. Ūsiņš kā debesu gaismas dievība atnes gaismu un siltumu, atved Sauli, atslēdz durvis pavasarim un citādiem labumiem, kas no šīs gaismas un siltuma atnākšanas izriet. Dod valkātājam veiksmi ceļā.

6)Austras koks
Pasaules koks ir universāla Pasaules skatījuma koncepcija, cilvēces zināšanu un priekšstatu apkopojuma modelis. Latviešu senā raksta tradīcijā izkopta un saglabāta sava Pasaules koka zīme ar atbilstošu nosaukumu- Austras koks. Austra- tā ir rīta gaisma. Pasauli radījusi gaisma, kuru auž Saule un Saules meitas.
Austras koks ir saikne ar garīgo, un ne tikai saikne, bet arī izpausme. Šīnī Austras koka variācijā ierakstīta spēcīga, bet smalka pašapziņa. Tā ietver sevī gaišas, trauslas un vienlaikus stipras personas tēlu, stabilitāti, kas sakņojas savā zemē, tradīcijās, un reizē- tieksmi dzīt jaunas saknes. Harmonizējoša, sakārtojoša zīme.

7)Kurzemes dižais krūms
Krekla raksts, Rucava. Ataino pasaules sarežģītību, dižumu un skaistumu. Raksta centrā ir Auseklis, kas akcentē šī Pasaules koka jeb pasaules uzbūves gaismas dabu- tās universālo, dzīvinoši enerģētisko būtību, gaismas uzvaru pār tumsu. Sarkanā ir aktīva, uz āru, uz Visuma telpu virzīta krāsa. Tā simbolizē ietekmes spēku un pārdzīvojimu pievilcību. Uguns, dzīvības un veselības krāsa.

8)Derību Sakta
Senatnē rotas ne tikai saturēja apģērbu un greznoja valkātāju, bet arī liecināja par tā mantisko un sabiedrisko stāvokli un etnisko piederību. Šī sakta no ir Kurzemes, kur izteiktāk par citiem novadiem tās veidoja lielas un greznas.
Saktas aplis simbolizē šo pasauli, Visumu un tukšais vidus – plānu, visa “iespējamā matricu”, dievišķo pasauli, dvēseli, kopā veidojot harmonisku pilnību. Stiprina valkātāja pašapziņu, palīdz nošķirt savas domas un koncentrē enerģiju .

9)Lībiešu Bruņurupuču sakta – Pārsvarā kopš 11. gadsimta sākuma lībiešu krūšu važiņrotu piestiprināšanā lietotas vietējo lībiešu meistaru izgatavotas saktas, kuras simbolizēja labu un pārtikušu dzīvi. Pavisam Latvijas teritorijā ir atrasts ap 370 šādu saktu. Ļoti krāšņa un reti sastopama rota ir bruņurupuču sakta ar mezgliem . Sakta koncentrē enerģiju un stiprina valkātāja pašapziņu.
Šīs bruņurupuču saktas unikāls eksemplārs ir atrodams Baltu Rotu muzejā.

10)Cimdu raksts. Alsunga – Latviešu cimdi visspilgtāk izsaka latvisko pasaules izpratni un gaumi. Tie ir viena no īpatnējākām un skaistākajām latviskās identitātes izpausmēm. Bagātie raksti mudina skaidrot ornamentu mitoloģisko un filosofisko nozīmi atbilstoši seno latviešu pasaules uztverei. Šis, no Alsungas puses, ataino pasaules uzbūvi: apakšējā josla -zeme, kurā ietvertas visas aktīvās dzīvības krāsas-sarkanā, dzeltenā un zaļā, un debesis, kurās ierakstītas piecas jaunas dzīvības. Cilvēka dvēsele nāk no debesīm, tādēļ konkrētā raksta daļa ar Saules un Māras zīmēm simbolizē piedzimšanu.

11)Cimdu raksts Nīca –Cimdu raksti pamatā attēlo pasaules uzbūvi. Konkrētais raksts no Nīcas puses ietver Ausekļa, Māras, Mēness krusta zīmes, veidojot Māriskās pasaules audumu. Attēlo nakts debesis. Mīlestību un kaislības, kuras ir atradušas savu mājvietu.

 

TAGS: , , , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment