Sākoties brīvlaikam jaunieši īpaši jāizglīto par traumatismu

Atsaucoties uz Eiropas Komisijas (EK) Eurosafe ziņojumu, Latvija ieņem pirmo vietu starp ES dalībvalstīm noslīkušo jauniešu skaita ziņā, savukārt no gūtajām traumām mirušo riteņbraucēju statistika un citu netīšu, bet letālu ievainojumu statistika Latviju ierindo augstajā ceturtajā vietā, tūlīt aiz Rumānijas, Bulgārijas un Lietuvas. Šī iemesla dēļ Latvijas vadošie speciālisti uzsāk informatīvu kampaņu jauniešiem ar zīmīgu nosaukumu – Pieslēdz galvu! Kampaņas nolūks ir pirms vasaras atpūtas atgādināt jauniešiem un viņu vecākiem par drošību, lai mazinātu jauniešu gūto traumu skaitu un ikviens vasaru varētu saukt par izdevušos.

„Kampaņa Pieslēdz galvu! ir vērsta uz to, lai jauniešus uzrunātu interesantā un aizraujošā, bet tajā pašā laikā auditorijai viegli uztveramā veidā,” stāsta Inga Dreimane, Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes Apmācību un informācijas sektora vadītāja, norādot, ka par kampaņas mājvietu esam izvēlējušies sociālo tīklu kontus www.draugiem.lv/PiesledzGalvu un www.facebook.com/PiesledzGalvu.

Visas vasaras garumā tik īstenoti dažādi konkursi, kuru uzvarētāji saņems aizraujošas balvas. „Mūsu praksē nebijusi aktivitāte būs jauniešu blogs, kuram šobrīd meklējam jaunus un talantīgus jauniešus, kuri vēlas par vasarā piedzīvoto dalīties ar saviem vienaudžiem. Aktīvākie un veiksmīgākie kampaņas dalībnieki varēs doties braucienā ar glābēju patruļlaivu pa Rīgas kanāliem, doties vizītē uz Rīgas Pašvaldības policijas Videonovērošanas centru, varēs vērot ķirurga darbu un citas aktivitātes,” stāsta I.Dreimane.

„Pieslēdz galvu! ir trāpīgs sauklis, kas labi atspoguļo kampaņas esenci un dziļāko būtību,” par izvēlēto kampaņas moto stāsta viena no kampaņas organizatorēm Nikola Tilgale, Rīgas domes Labklājības departamenta Sabiedrības veselības veicināšanas un profilakses nodaļas galvenā speciāliste. Nikola Tilgale uzsver, ka kampaņas mērķis ir jauniešiem atgādināt un parādīt, ka pasargāt sevi un izvairīties no traumām iespējams arī nodarbojoties ar aktīvām un aizraujošām vasaras aktivitātēm. Lai rudenī atgriežoties skolas solā jauniešiem par vasaru nebūtu jāglabā nepatīkamas atmiņas nepieciešams vasaras izklaidēs būt apdomīgam un piesardzīgam.

Līdzīgu viedokli pauž arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) valdes priekšsēdētāja Anda Čakša: „Pēdējo desmit gadu laikā teju vai trīskāršojies to pusaudžu skaits, kas gada periodā guvuši ievainojumu, kura dēļ nācies vērsties pēc medicīniskas palīdzības. Mūsu slimnīcas Neatliekamās medicīnas palīdzības nodaļā ik gadu palīdzību meklē līdz pat 20 tūkstoši pacientu. Salīdzinājumam – dzimstības rādītāji Latvijā tikai nedaudz pārsniedz šo pašu skaitli. Vasaras laikā vien pie mums vēršas vidēji ap simts pacientiem dienā, bet citos gadalaikos pacientu skaits tikai nedaudz samazinās – tas sasniedz 70 cietušu bērnu ik dienas Rīgā un tās apkārtnē. Turklāt jāatceras, ka šī ir tikai Rīgas statistika.”

Lai piesaistītu jauniešu uzmanību kampaņas īstenošanā iesaistījies arī jaunais autosportists Haralds Šlēgelmilhs. „Arī manā mūžā smagākais negadījums, lai arī ikdienā profesionāli nodarbojos ar paaugstinātas bīstamības sporta veidu – autosportu, noticis tieši braucot ar velosipēdu,” stāsta jaunais autosportists Haralds Šlēgelmilhs, kas kopā ar Rīgas Pašvaldības policijas glābšanas dienesta darbiniekiem savā pieredzē dalījās ar jauniešiem, kas bija ieradušies uz pasākumu.

„Kopumā var secināt, ka skolēniem trūkst izpratnes un adekvātas attieksmes pret drošības līdzekļu lietošanas nepieciešamību,” secina Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas vecākā inspektore Aija Lilienfelde norādot, ka pirmā reakcija domājot par iepriekš piedzīvoto nelaimi gan bērnam, gan pieaugušajam saistās ar paša neapdomību. A. Lilienfelde skaidro „Akcijas Pieslēdz galvu! mērķis ir gan bērniem, gan pieaugušajiem mācīt pārdomāt savu rīcību un būt piesardzīgiem pirms nelaime ir notikusi! Mums, jo īpaši jauniešiem, ir jākļūst atbildīgākiem par savu rīcību! Jauniešiem lieku reizi jāatgādina par drošību gan aktīvi atpūšoties un sportojot, gan peldoties un izklaidējoties uz ūdens, gan ilgstoši uzturoties vasaras svelmē.”

 

TAGS: , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment