Saudzē sevi – pārbaudi vairogdziedzera veselību!

Turpinot pagājušajā gadā iesākto tradīciju, arī šogad Latvijā norisinās Starptautiskā Vairogdziedzera nedēļa (no 21. līdz 27. maijam). Latvijas Endokrinologu asociācija aicina ikvienu veikt TSH analīzi par pazeminātu cenu – lai konstatētu vairogdziedzera funkciju traucējumus, ja tādi ir.

TSH (tiroīdstimulējošā hormona) noteikšana asinīs ir visjutīgākā metode vairogdziedzera funkcijas traucējumu diagnostikā. Vairogdziedzera slimību gadījumā savlaicīga diagnostika un terapija ir ļoti būtiska.

Starptautiskās Vairogdziedzera nedēļas laikā visi ir laipni aicināti uz Centrālās Laboratorijas filiālēm visā Latvijā (www.laboratorija.lv), kur TSH analīzi iespējams veikt, maksājot tikai 1,50 Ls (cenā iekļauta arī parauga paņemšana), kas ir puse no parastās analīzes cenas. Ārsta norīkojums nav nepieciešams.

Šāda iespēja, proti, nodot TSH analīzi par samazinātu maksu, Latvijas iedzīvotājiem tiek piedāvāta jau otro gadu. Sava vairogdziedzera veselību, nododot TSH analīzi, šogad jau ir pārbaudījuši vairāk nekā 100 ārsti – gan ģimenes ārsti, gan citi speciālisti.

Vairogdziedzeris ir mazs orgāns, kas nedaudz atgādina taureni un atrodas kakla rajonā. Tā galvenais uzdevums ir ražot, uzkrāt un izdalīt hormonus, kas nepieciešami, lai sekmīgi noritētu dzīvībai svarīgi procesi, piemēram, sirdsdarbība, vielmaiņa, nervu audu attīstība, intelektuālā funkcija. Ja ar vairogdziedzera funkciju radušās problēmas, var parādīties tādi simptomi kā nogurums, ķermeņa svara palielināšanās vai nepamatota tā samazināšanās, pazemināts asinsspiediens un gremošanas traucējumi, arī sausa āda, trausli mati, grūtības izturēt karstumu vai aukstumu un citi.

Starptautisko Vairogdziedzera nedēļu, kas pasaulē notiek katru gadu maijā, atbalsta tādas ietekmīgas organizācijas kā Starptautiskā Vairogdziedzera federācija (TFI), Eiropas Vairogdziedzera asociācija (ETA) un Amerikas Vairogdziedzera asociācija (ATA). Šajā nedēļā ikviens ir aicināts pārbaudīt savu vairogdziedzeri, kā arī atgādināt saviem līdzcilvēkiem, ka savlaicīga veselības problēmu diagnostika ir solis pretī veselības atgūšanai. Vairogdziedzera nedēļas mērķis ir informēt un izglītot sabiedrību par šī orgāna svarīgo lomu cilvēka organismā, kā arī aicināt pārbaudīt sava vairogdziedzera darbību.

Doc. Ilze Konrāde, Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēdētāja: „Daudziem pacientiem ir vairogdziedzera disfunkcija, kas ne vienmēr tiek atklāta savlaicīgi. Tas notiek tāpēc, ka cilvēki nepievērš uzmanību simptomiem, kļūdaini tos attiecinot uz stresu, depresiju, pārslodzi un dažādām slimībām. Vairogdziedzera funkcijas traucējumus var noteikt ļoti vienkārši – nosakot TSH.

Īpašu uzmanību savam vairogdziedzerim iesaku pievērst gados jaunām sievietēm, kā arī sievietēm, kas plāno grūtniecību, un sievietēm laikā, kad notiek organisma pāreja no reproduktīvā uz pēcreproduktīvo periodu jeb perimenopauzē, kad pat subklīniska jeb bezsimptomu hipotireoze var radīt vielmaiņas traucējumus un veicināt koronāras sirds slimības attīstību.”

TAGS: , , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment