Sestdien Zooloģiskajā dārzā nosver un nomēri bērnu

2012. gada 8. septembrī – dienā, kad Rīgas Zooloģiskajā dārzā tiks svērtas žirafes, – arī ikvienam bērnam būs iespēja nosvērties un nomērīties. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un EsAugu.lv akcijas „Audz liels, stiprs un vesels!” ietvaros Zooloģiskajā dārzā vecāki varēs uzzināt savu bērnu augšanas rādītājus. Pagājušajā gadā to uzzināja gandrīz 500 bērnu vecāki. Šogad akcija norisināsies no plkst. 14.00 līdz plkst. 18.00 ar jauko Bērnu slimnīcas māsiņu palīdzību.

Bērnu augšana ir process, kas notiek nemitīgi, un katru gadu vecāki secina, ka bērns ir izaudzis, ka piedurknes pārāk īsas, kurpes pārāk šauras vai veste pārāk cieša. Tomēr augšana ir ļoti sarežģīts process, tāpēc brīdī, kad piedurknes tomēr nekļūst īsākas, vecākiem jāsāk uztraukties.

Svarīgi laikus pamanīt mirkli, kad ar bērna augšanu kaut kas vairāk nav īsti kārtībā. Visvienkāršāk veselības problēmas, ja tādas ir, iespējams pamanīt, regulāri sekojot līdzi sava bērna augšanas rādītājiem, proti, vai bērna garums un svars atbilst viņa vecumam. Arī tas nav ļoti viegli paveicams, jo jāzina, kā pareizi nosvērt un nomērīt savu atvasi.

Katrs bērns ir individuāls, tomēr parasti bērna svars no dzimšanas brīža līdz gada vecumam var pat trīskāršoties, bet augums – pieaugt gandrīz uz pusi. No viena līdz trīs gadu vecumam bērna augšanas ātrums ir aptuveni 7,5-13 cm gadā, bet no 4 gadu vecuma līdz pubertātei (meitenēm – 11, zēniem – 13 gadu vecumam) bērns aug vienmērīgā ātrumā – 5-6 cm gadā. Augšanas ātrums pubertātes laikā lielā mērā nosaka to, kāds būs cilvēka augums pieaugušā vecumā. Veselas meitenes pubertātes periodā (vidēji trīs gadu laikā) izaug par aptuveni 25 cm, bet zēni (vidēji četru gadu laikā) – par 28 cm. Kaulu masa šajā laikā palielinās 4-6 reizes.

To, cik smags un garš savā vecumā ir bērns, ietekmē ļoti daudz faktoru, tāpēc pat nelielu šaubu gadījumā vēlams doties pie speciālista, lai pārbaudītu bērna veselības stāvokli. Profilakses nolūkos var izmantot mājas lapā EsAugu.lv esošo augšanas kalkulatoru. Tajā ievadot bērna svaru, augumu un vecumu, tiks novērtēti bērna augšanas rādītāji, ņemot vērā Latvijā dzīvojošo bērnu vidējos augšanas rādītājus.

Savlaicīga diagnostika ir ļoti plats solis, lai palīdzētu bērniem izaugt lieliem, stipriem un veseliem.

TAGS: , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment