Sievišķīgas vasaras negantākās ienaidnieces: piena sēne un mēnešreizes nelaikā

Jautājumu un atbilžu portāls www.tikaisievietem.lv noskaidrojis trīs biežākos iemeslus, kādēļ sievietēm vasarā jādodas pie ginekologa: lai tiktu galā ar neganto piena sēni, lai uz vienu vai otrupusi pārbīdītu atvaļinājuma laikā gaidāmās mēnešreizes un – pats galvenais – lai izmantotu brīvāsdienas profilaktiskai veselības pārbaudei.

„Mums ir tik īsa vasara, tādēļ nevienu saulaino dienu nedrīkst laist zudumā! Vasarā ir jādara viss, kas tai piestāv: jāmīl, jāstaigā vējā plandošos svārkos, jāsauļojas un pamatīgi jāatpūšas,” saka „Auxilia Prima” ginekoloģe Svetlana Ozoliņa. Tomēr daktere zina – ir daži nelāgi iemesli, kas vasaru mēdz pabojāt.

Dumjā sēne, liec mani mierā!

Ir ļoti daudz sieviešu, kas zina, kas tas ir – piena sēne. Tā nozīmē pastiprinātus izdalījumus no maksts, turklāt ar nepatīkamu smaku. Un tas vēl nav viss. Tur, lejā, tik ļoti niez, ka esi gatava sienas skrāpētun esi spiesta domā par savām nelāgajām sajūtām, gan ēdot brokastu maizi, gan sēžot sapulcē. Sajūtas neaizmirstas pat tad, kad savā telefonā saņem īsziņu par negaidītu ieskaitījumu bankas kontā. Nekas tevi nespēj iepriecināt, nekas! Visa dzīve tajā brīdī grozās tikai ap nepārejošo niezi un izdalījumiem. Kāda ganvasara un atvaļinājums! Jā, jā, tā ir piena sēne – kad pašai acis lielas kā zaķim, kad ik pa laikam jāskrien mazgāties (no kā gan nekādas lielas jēgas nav) un kad nemitīgi domā – „nu, kas, kas man varēja notikt!?”

„Tā arī ir,” saka daktere Svetlana. „Ginekologiem bieži zvana vai uz vizīti ierodas sievietes, kurām šķiet, ka viņām ir kāda dikti, dikti nelāga slimība, lai gan nekas TĀDS nav darīts. Mēdz pat gadīties, ka sievietesaka: „Bet es tikai mācījos un gatavojos eksāmeniem! Kā mani vispār varēja piemeklēt šāda saslimšana!?” Bet piena sēne nešķiro, kur sākt savu uzvaras gājienu.” Medicīniskā valodā piena sēni sauc par vaginālo kandidozi. To izraisa mikroskopiskas sēnītes paveids, ko sauc par Candidu. Šī sēnīte atrodama jebkuravesela organisma makstī, taisnajā zarnā, tā veido arī daļu no mutes floras. Ja nav saslimšanas simptomu, tā atrodama sporas formā, bet noteiktos apstākļos sēnīte sāk vairoties un izraisa slimību. Un tad niez…

„Vasara piena sēnei ļoti, ļoti patīk,” saka daktere Svetlana. „Ir siltāks, ir mitrāks, ir cits ūdens – jūrā,upē, kādā ezerā. Galu galā – sievietes uzvelk stringus, kas piena sēnei pavisam labi patīk. Ja ir eksāmenu laiks, sēnei jo labāk, jo organismam ir papildu stress, kreņķi, un tad ir laba dzīvošana. Varu sievietes nomierināt un pabrīdināt – parasti visnegantākās, neciešamākās un traucējošākās pazīmes ir salīdzinoši vieglāk ārstējamajām kaitēm. Par laimi, visbiežāk pēkšņā dedzināšanas, izdalījumu, kņudēšanas un niezes vaininiece ir tieši piena sēne: vajadzīga pareiza ārstēšana un profilaktiskas rūpes par sevi un savu higiēnu turpmāk,” saka daktere Svetlana.

Tātad: ja kādai sievietei nepatīkamās sajūtas un izdalījumi radušies pirmoreiz, tūliņ pat jāpiesakās uz vizītipie ārsta, lai noskaidrotu, kas īsti sajūtās vainojams. Visticamāk, ka tā būs piena sēne, bet nav izslēgts, katā ir arī kādas citas baktērijas izraisīta saslimšana, piemēram, bakteriālā vaginoze, kam būs vajadzīga cita ārstēšana. Tādēļ pie ārsta noteikti jāaiziet vai sliktākajā gadījumā vismaz jāpiezvana. „Katrai sievietei ir vajadzīgs tāds ginekologs, kuram viņa var droši zvanīt arī brīvdienās vai vakaros. Man, piemēram, zvana, un es nebūt nedusmojos, jo tās taču ir manas pacientes,” saka „Auxilia Prima” daktere Svetlana. Vizītēpie ārsta tiks paņemtas analīzes – uztriepe no maksts, lai laboratorijā noteiktu, kas vainojams saslimšanā. Pieredzējis ginekologs jau apskatē spēs pateikt, vai tā ir piena sēne vai kas cits, un nozīmēs tūlītēju ārstēšanu, kura līdzēs ja ne pirmajās stundās, tad pirmajās dienās gan.

Ja piena sēne piemeklējusi atkārtoti, tas ir, ja reiz ginekologs to jau apstiprinājis, bet pieredzētās sajūtas parādījušās atkārtoti, drošības labad piezvani savam ārstam atkal, vari arī doties uz aptieku pēc bezrecepšu medikamentiem piena sēnes sabāršanai. Kad tā būs dabūjusi žagarus un pierims, neaizmirsti gan, ka tev jāaiziet pie sava ginekologa, lai kopīgi tomēr izsecinātu, kas vainojams pie tā, ka sēne augšāmceļas atkalun atkal. Varbūt sēnes nēsātājs ir tavs partneris – arī tā mēdz gadīties. Varbūt neievēro kādu vienkāršu higiēnas noteikumu, piemēram, dupsis jāslauka no priekšpuses uz aizmuguri, varbūt ir pārāk raupjš tualetes papīrs? Varbūt tu mazgājies ar ziepēm, kas galīgi neder intīmo zonu kopšanai? Varbūt tev tomēr jāatsakās no stringu biksītēm? Varbūt tev vienkārši vairāk jāpriecājas par dzīvi un jāēd mazāk saldumu unvairāk veselīgu dārza labumu?

Mēdz būt arī gadījumi, kad laboratoriski tiek konstatēts, ka sievietei ir piena sēne, bet nekādu sūdzību viņai nav. „Tad arī nav jāārstējas,” saka „Auxilia Prima” daktere. „Jo neārstējam taču analīzes, bet cilvēku. Ja sūdzību nav – dzīvo mierīgi!”

Saule… Jūra… Un mēnešreizes? Nu, nē!

Tātad dzīvo sieviete mierīga un laimīga, laikus saplāno atvaļinājumu, laikus kopā ar mīļoto vīrieti nopērk biļetes atpūtai siltajās zemēs vai arī pierunā vecmāmiņu padzīvoties ar mazajiem, kamēr tētis un mamma dosies pagarināt vasaru pie Vidusjūras, un te… Sēž sieviete, skaita uz priekšu un atpakaļ, likdama zīmuļa punktiņus pie katra datuma kalendārā, – nu, kā tad! Tieši tonedēļ, kad ieplānots ceļojums, ieplānojušās arī mēnešreizes! Te nu būs atpūta, mīlīgs sekss un sauļošanās jaunajā, knapajā peldkostīmā!

„Mēs vēl visu varam paspēt,” mierina „Auxilia Prima” daktere Svetlana. „Ja sieviete pie ārsta atnāks vismaz mēnesi pirms gaidāmajām mēnešreizēm, ar mūsdienīgu hormonālo preparātu gādību sakārtosim lietas tā, lai mēnešreizes nobīdītu par kādu nedēļu uz vienu pusi vai otru vai arī tās atliktu pavisam.”Daktere vēlreiz atgādina: īsa mums Latvijā ir vasara, īsa, tādēļ jādara viss, lai šo laiku izdzīvotu iespējami sulīgāk un dzīvespriecīgāk. Galu galā – ja tev ir tāda vēlme, citugad jau vasaras sākumā vari gādāt par to, lai mēnešreizes atceltu visus trīs vasaras mēnešus. Vai tad neesi to pelnījusi? Esi, protams! Tad sameklē sev labu dakteri un aizej ar viņu kopā saplānot savu dzīvi!

Ja arī līdz plānotajam ceļojumam un mēnešreizēm atlicis mazāk par mēnesi – viss vēl nav zaudēts, jo arītad mēnešreizes iespējams vismaz saīsināt vai pieklusināt.

Vienu atvaļinājuma dienu velti savai veselībai

Vasaras atvaļinājums noteikti ir piemērots laiks arī profilaksei. „Auxilia Prima” daktere Svetlana saka: „Ir taču tik jauki vienā brīvas dienas rītā mierīgi piecelties, zinot, ka šodien jāiet pie ārsta, mierīgi sapostiesun iepriekš pieteiktā laikā aiziet izrunāt visu, kas uz sirds, nodot analīzes, saņemt atbildes un zināt – esmu tik vesela un laimīga! Un, ja arī kaut kas nav īsti lāgā, tad mierīgi saprast: mēs kopīgi tiksim galā!”

Vasaras ginekologa apmeklējums īpaši ietiecams tām sievietēm, kuras saņēmušas Veselības norēķinucentra vēstuli ar mudinājumu doties pie ārsta, lai nodotu analīzes un pārliecinātos, ka tevi neapdraud dzemdes kakla vai krūts vēzis. Ar šādu vēstuli droši var nākt arī uz ārstu privātpraksi „Auxilia Prima” – par vajadzīgajām analīzēm samaksās valsts, bet pašai sievietei būs jāmaksā tikai par vizīti.

Papildus: vasaras pilnbriedā „Auxilia Prima” ikvienai sievietei dāvina iespēju apmeklēt ginekologu ar 50% atlaidi – tikai par 10 latiem no 10. jūnija līdz 10. augustam. Plašāk lasi www.esivesela.lv.

Un tad vējā plandošiem svārkiem un ar dakteres smaidu par tavu labo veselību tu iesi tālāk – uz upi peldēties, varbūt uz jūru, un tad vēl saldējums, un tad kāds foršs žurnāliņš, un tad vēl randiņš… Nu, TIK feina vasara!

TAGS: , , , , , , , , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment