Tiks izsludināts gadskārtējais konkurss par Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē”

Šodien, 23. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) parakstīts sadarbības protokols, dodot startu gadskārtējam konkursam par L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Stipendija paredzēta sievietēm, kas veic pētījumus divās plašās zinātnes jomās – dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs. Tās mērķis ir atbalstīt sieviešu iespējas veidot karjeru zinātnē, mudināt zinātnieces veikt savu pētniecisko darbību Latvijā, kā arī iedvesmot un iedrošināt topošās zinātnieces un zinātniekus, kas šodien vēl sēž skolas solā.

Jau vienpadsmito gadu visu trīs stipendijas piešķīrēju pārstāvji – šogad tie ir LZA prezidents akadēmiķis Ojārs Spārītis, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) viceprezidente, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile un L`OREAL Baltic SIA ģenerāldirektors Johans Bergs – tikušies LZA, lai no jauna apstiprinātu apņemšanos kopīgi atbalstīt Latvijas zinātnieces.

Šogad konkursa kārtībā tiks piešķirtas trīs 6000 eiro vērtas L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē”: viena paredzēta zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem iecerēto pētījumu veikšanai, divas – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei. Šī ir viena no lielākajām zinātnes atbalsta programmām Latvijā un vienīgā, kas paredzēta īpaši sievietēm. Zinātnieka karjeras sākumposmā sieviešu un vīriešu skaits Latvijā ir līdzīgs, un mūsu valsts lepojas ar vienu no labākajiem sieviešu līdzdalības rādītājiem zinātnē Eiropas Savienībā. Taču, ja runājam par iespējām veidot karjeru zinātnē, Latvijā vērojama tā pati tendence, kas vairumā valstu – jo augstāk pa karjeras kāpnēm, jo sieviešu ir mazāk.

2014. gadā programma „Sievietēm zinātnē” par godu tās desmitgadei papildinājusies ar jaunu sadaļu – nolemts ne tikai atbalstīt jau esošās zinātnieces, bet arī iedrošināt skolniekus un skolnieces, kuri vēl tikai domā par zinātnieka profesijas izvēli. Lekciju cikla „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” ietvaros bijušās L`ORÉAL stipendiātes viesojas skolās dažādos Latvijas novados un skolēniem stāsta par savu profesiju, par ceļu uz to, par pētījumiem un atklājumiem. Skolēniem šī ir iespēja personīgi tikties ar atzītām zinātniecēm, uzdot jautājumus un veidot par zinātnieka profesiju pašiem savu, uz sabiedrībā izplatītiem stereotipiem nebalstītu priekšstatu. Pērnā gada rudenī sāktā iniciatīva tiek turpināta arī šogad – 5. februārī zinātnieces dosies pie Talsu Valsts ģimnāzijas audzēkņiem.

L`ORÉAL Latvijas stipendija„Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L`ORÉAL-UNESCO sadarbības programmas „For Women in Science” („Sievietēm zinātnē”) ietvaros. 1998. gadā starptautiskais kosmētikas koncerns L`ORÉAL, kura pētniecības centros kosmētikas līdzekļu izstrādē un fundamentālos pētījumos 30 zinātnes nozarēs nodarbināti vairāk nekā 4000 darbinieki, no kuriem70 % ir sievietes, un UNESCO apvienoja spēkus zinātnieču atbalstam, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās šajā jomā.

L`ORÉAL Latvijas stipendiju programmas „Sievietēm zinātnē” ietvaros 10 gados atbalstīti 30 zinātnieču pētījumi. Stipendijas Goda patronese kopš tās pirmsākumiem ir bijusī Latvijas Valsts prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga, bet par stipendijas piešķiršanu lemj akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadīta žūrijas komisija.

Kā pieteikties L`ORÉAL Latvijas stipendijai „Sievietēm zinātnē”? Pieteikumi līdz šā gada 5. marta plkst. 17.00 iesniedzami UNESCO LNK, Rīgā, Pils laukumā 4-206. Papildu informācija www.unesco.lv un pa tālruni 67325109. Pieteikties aicinātas arī zinātnieces, kas jau piedalījušās šajā stipendiju konkursā iepriekš, taču stipendiju nav saņēmušas.

TAGS: , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment