Trīs vienkārši padomi kā bērnam novērst šķielēšanas rašanos

Pagājušajā mēnesī savā ikgadejā vizitē Dr.Solomatina acu rehabilitācija un redzes korekcijas centrā viesojās vadošie Krievijas speciālisti, sniedzot konsultācijas smagi slimajiem Latvijas bērniem. Viens no vadošajiem Krievijas acu ķirurgiem Viktors Kononovs sniedza dažādus praktiskus padomus par to, kā ārstēt, un pats galvenais – kā savlaicīgi novērst šķielēšanas attīstību bērniem.

1. Sešu mēnešu vecumā bērnam ir jāiziet vispusīga pārbaude pie oftalmologa

Tieši sešu mēnešu vecums ir tas laiks, kad bērnam attīstas visas galvenās organisma funkcijas, tai skaitā arī redzes funkcijas, kas ļauj veikt vispusīgu pārbaudi un savlaicīgi atklāt iespējamās patoloģijas. Jāatzīmē, ka maziem bērniem neliela tālredzība ir dabiska parādība un laika gaitā tā pazūd. Tomēr, ja aptuvieni 3 dioptiriju liela tālredzības saglabājas līdz gada vecumam, tad nepiciešams konsultēties ar speciālistu. Ja bērns ar šādu redzes pataloģiju sāks laicīgi nēsāt brilles, tad šāds šķielēšana veids neparādās vispār. Dr. Kononovs iesaka pievērts īpašu uzmanību bērna redzes izmeklēšanai gadījumos, ja dzemdībās bērnam radusies kāda trauma, bērna mātei bijušas priekšlaicīgas dzemdības vai veikts ķeizargrieziens. Laicīga diagnostika un pareizi norīkota ārstēšana palīdzēs novērst tādu nopietnu pataloģiju attīstību kā šķielēšana, ambliopija u.c.

2. Rūpīgi jāseko bērna acu slodzei

Ir kāds vienkāršs, bet ļoti svarīgs noteikums: jo jaunāks ir bērns, jo mazākai ir jābūt slodzei uz viņa acīm. Jutīgās bērna acis saspringt ne tikai spēlējot datoru vai skatoties televizoru, bet arī lasot grāmatu vai nodarbojoties ar citam aktivitātem, kas prasa paaugstinātu uzmanību un koncentrēšanos. Tik jaunā vecumā cilvēka redzes orgāni ir vismazāk pielāgoti tāda veida noslogojumam. Tāpēc agra iepazīšanās ar datoru ir bīstama bērna redzes veselībai. Vēlams, lai šī iepazīšanās notiek ne agrāk kā 7-8 gadu vecumā. Bērnam jebkurā vecumā pēc katras pusstundas, kas pavadīta pie datora ekrāna, nepiciešams neliels pārtraukums. Lai ļautu acīm atpūsties, nepiciešams nomainīt aktivitāti uz tādu, kas neprasa paaugstinātu redzes uzmanību, vai arī, piemēram, vienkārši paskatīties, kas notiek aiz loga kādas 7-10 minūtes. Kad acis aplūko priekšmetus, kuri atrodas vismaz 5 metru attālumā, tās atslābinās. Papildus tam, jāatcerās arī par sportu, pastaigām un citām aktivitātēm, kas novērš uzmanību no grāmatām un datora ekrāniem.

Svarīgi arī pievērst uzmanību pareizai bērna mācību vietas iekārtošanai – tai ir jābūt labi apgaismotai. Uzmanīgi jāseko tam, kādā attālumā no grāmatas vai ekrāna bērns sēž un jāpārliecinās, ka acu slodze regulāri mijās ar atpūtas laiku. Regulārs bērna acu muskuļu pārslogojums var veicināt šķielēšanu, tuvredzību un citu redzes traucējumu attīstību.

3. Bērna brillēm ir jābūt pareizi piemeklētam

Pirmkārt, jānoraida plaši izplatītais mīts, ka izrakstīto briļļu nēsāšana bērnam nav obligāta, jo acis ir “jātrenē”. Patiesībā, ja tuvredzība netiek laicīgi koriģēta ar briļļu palīdzību, tad berna acis sāk pastiprināti augt, lai mazinātu acs noslodzi skatoties tuvumā. Tieši tuvredzības neārstēšana ir viens no šķielēšanas attīstības cēloņiem. Turklāt, jāatceras, ka tikai pareizi piemeklētas brilles veicina pataloģiju ārstēšanu. Turpretīm nepareizi izvelētas brilles bieži vien ir redzes traucējumu, tostarp arī šķielēšanas cēlonis. Pareizi izvēlētas brilles un vecāku vēlme motivēt savu bērnu tās nēsāt, kā arī izskaidrot, kādēļ tās jānēsā, var palīdzēt gan uzlabot bērna redzes asumu, gan laicīgi apturēt nopietnu pataloģiju attīstību. Tieši tādēļ ir svarīgi uzticēt sava bērna veselību tikai pieredzējušiem speciālistiem.

TAGS: , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment