Ziemas ABC jeb bērnu ikdiena ziemas laikā

Šogad ziema mūs lutina – katram ir sava kupena, apsnigusī egles galotne un ik dienu zaigojošā lāsteka. Atliek vien to apbrīnot. Tomēr ne jau caur logu lāsteka mirgo visskaistāk – jāiziet laukā, lai savējā kupena vai apsnigusī galotne kļūtu vēl jo dižāka.

Kamēr pieaugušie tikai novērtē, mazie ķipari skaisto izdzīvo un pārdzīvo, ne reti novēršoties no savas pašsajūtas, kad ziemas spelgonis dzeļ degungalā. Šajā mirklī pieaugušie ir tie, kuriem jāspēj novērtēt – dzēliens degunā ir kaut kas sīks vai tomēr tik liels, ka labāk ziemā vērties caur logu. Tomēr nepietiek vienīgi saprast – dauzīties laukā vai sēdēt iekštelpās. Ziemas laikā abas vides var būt gana draudīgas, tādēļ šeit atradīsiet ziemas padomus par lietām, kurām būtu jāvelta uzmanību it īpaši tad, ja ģimenes mazajam cilvēciņam ir astma vai klepus.

Cik auksts ir pārāk auksts?

Ziema biedē ar mīnusiem. Tomēr mīnusi nav pats briesmīgākais. Ir jānovērtē, cik ass ir vējš, jo tā ietekmē rodas sajūta, ka ir aukstāks nekā rāda termometra stabiņš. Tajā pašā laikā der atcerēties, ka, temperatūrai sasniedzot -10°C, rotaļāties laukā vairs nevajadzētu. Tomēr arī tad, ja mīnusi ir vēl lielāki, uzturēšanās ārā nevarētu sagādāt problēmas ar nosacījumu, ka ir piemērots apģērbs, ir sauss laiks, bērns ir aktīvs un nesvīst.

Lai kāda arī būtu gaisa temperatūra ārā, jāseko līdzi, vai bērna drēbes nekļūst mitras, cik siltas ir bērna rociņas un vai bērns nedreb un nesalst. Lielākā uzmanība jāpievērš kājām, rokām, sejai un kaklam.

Aizsargkrēmus pret aukstumu jāuzsmērē aptuveni 40 minūtes pirms došanās laukā! Aizsargkrēmu gan nevajag smērēt zīdaiņiem, kuri tikai guļ, vēl nesēž.

Atbilstošs apģērbs un apavi kā ikdienas pavadoņi

Ziema nozīmē nepieciešamību pēc siltām drēbēm, taču jārūpējas, lai izvēlētais apģērbs spētu pasargāt arī no vēja un mitruma. Pret salu un slapjumu daudz labāk pasargās vilnas materiāla apģērbs, nevis sintētika. Ejot kopā ar bērnu laukā, mazais ir jāsaģērbj silti, bet ne pārāk cieši, lai bērns var brīvi kustēties. Nesaslimt palīdzēs vairākas drēbju kārtas.

Noteikti nevajadzētu bērna mutei un degunam likt priekšā šalli, jo tādā veidā tā paliek mitra. Tas noved pie mitra gaisa ieelpošanas, kas bērna elpceļus kairina daudz vairāk nekā vēss un sauss gaiss.

Īpaša uzmanība jāpievērš arī apaviem.Vislabāk ir iegādāties tāda izmēra apavus, kuros vēl paliek vieta siltai zeķei, zābaciņi nedrīkst būt apspīlēti. Saspiestas pēdas nozīmē pasliktinātu asinsriti, kas noved pie pastiprinātas salšanas.

Dodoties laukā, jāatceras paņemt līdzi lieku zeķu un cimdu pāri, bet, atgriežoties iekštelpās, viens no pirmajiem darbiem ir parūpēties par to, lai mitrais apģērbs un apavi tiktu kārtīgi izžāvēti.

Ziemas aktivitātes ārpus telpām

Saistībā ar jebkurām aktivitātēm, kuras ir bērna iemīļotas, ir jānovērtē, cik atbilstošā vietā tās tiek īstenotas. Ja bērns slido – vai ledus ir pietiekami biezs, vislabāk slidot pazīstamās vietās. Ja iemīļota ir braukšana ar ragaviņām – cik tuvu vai tālu ir ielas un brauktuve, vai nav pārāk daudz cilvēku vienā vietā, kas tādējādi palielina iespēju ar kādu saskrieties. Saskriešanos ir iespējams nedaudz novērst, ja ragaviņas ir vadāmas (stūrējamas). Jo ekstrēmākas aktivitātes, jo lielāka uzmanība jāvērš uz sporta veida pamatu izskaidrošanu. Piemēram, braucot ar kalnu slēpēm vai sniega dēli, ir prātīgi pirmajās reizēs izmantot instruktora pakalpojumus. Bērns nedrīkst sportot bez aizsargķiveres un citiem drošības nodrošinājumiem.

Ik pēc brītiņa ir nepieciešama neliela atpūtas pauze. Ja, piemēram, pēc kāda kritiena vai vienkārši tāpat bērnam uznāk raudiens, būtu jādodas iekštelpās, jo raudāšana nozīmē straujāku un dziļāku elpošanu. Līdz ar to ieelpotais aukstais gaiss nepaspēj sasilt un bērns var saslimt. Visas fiziskās aktivitātes svaigā gaisā ir ļoti noderīgas, jo tās stiprina bērna imunitāti.

Izvairīšanās no saslimšanas

It īpaši ziemas laikā ir jārūpējas, lai bērna imūnsistēma būtu pēc iespējas spēcīgāka, tādējādi samazinot saslimšanas iespējas. Uzturam ir jābūt sabalansētam un daudzveidīgam. Nevajag aizmirst arī par šķidruma uzņemšanu, maldīgi paļaujoties uz to, ka ziemas laikā cilvēki svīst mazāk. Vispiemērotākās ir sulas ar C vitamīnu un samazinātu cukura daudzumu, kā arī siltie dzērieni – tēja, kakao.

Izmantotās krūzes, traukus, dvieļus un citus virtuves piederumus ir jāmazgā pietiekami karstā ūdenī, lai iznīcinātu mikrobus un vīrusus. Vajadzētu arī izvairīties no vienu trauku lietošanas, piemēram, bērnudārzā, jo ziema ir un vienmēr būs vīrusu laiks.

Papildus vīrusu sezonā regulāri ir jāmazgā rokas. Lai šo procesu bērnam padarītu pēc iespējas patīkamāku un aizraujošāku, var izmantot dažādu krāsu un smaržu ziepes – der tikai šķidrās roku ziepes ar dozatoru. Rokas jāslauka vienreizējos papīra dvieļos vai auduma dvieļos, kuri tiek bieži mainīti un mazgāti augstās temperatūrās. Tajās reizēs un vietās, kur nav iespējams rokas nomazgāt (piemēram, mašīnā), jālieto mitrās salvetes vai roku dezinfekcijas šķidrums.

Tomēr tik un tā viens no vislabākajiem paņēmieniem, kā nesaslimt, ir izvairīties no saskarsmes ar tiem, kas slimo. Ziemas slimošanu periodā ar bērnu labāk nedoties uz lielveikalu vai tirdzniecības centru, jo tās ir vietas, kur pastāv ļoti liela iespēja „saķert” kādu vīrusu.

Un noteikti jāatceras – jo paši pieaugušie būs apzinīgāki un slimības laikā ārstēsies, nevis dosies uz darbu, iepirkties vai ciemos, jo veselāki būs mūsu bērni!

Pārvietošanās ar auto

Atrašanās automašīnā savā ziņā ir viduspunkts starp būšanu iekštelpās un atrašanos laukā. Jo garāks pārbrauciens, jo lielākā uzmanība jāpievērš tam, kā mainās vides temperatūra, iekāpjot auto. Ir jāizvēlas no divām iespējām – vai nu automašīnā noregulēt vēsāku temperatūru, vai arī novilkt kādu drēbju kārtu, lai izvairītos no sasvīšanas.

Tam visam klāt jāatceras, ka it īpaši ziemas laikā braukšana var izrādīties piedzīvojumu un pārsteigumu pilna, tāpēc līdzi jābūt pirmās palīdzības aptieciņai, kaut kam ēdamam un dzeramam, lāpstai, maisiņam ar smiltīm, ledus skrāpim un auto palīdzības dienesta tālruņa numuram.

Ja tomēr gadās saslimt

Ja nav izdevies izvairīties no saslimšanas, pats svarīgākais ir palikt mājās, lai gan iesnu vai neliela klepus gadījumā, kad nekas cits nekaiš (nav temparatūras) un ārā ir sauss laiks, nelielas pastaigas nekādu ļaunumu nenodarīs. Citus pasargāt no sava vīrusa ir iespējams, bērnam iemācot klepus un šķaudīšanas brīdī aizsegt degunu un muti. Vislabāk ir izmantot vienreizējās salvetes, tāpēc jāparūpējas, lai tās vienmēr būtu pa rokai – mājās salvešu kastītei jābūt katrā istabā, arī bērna somā, kabatās jābūt pietiekamam daudzumam vienreizējo kabatas lakatiņu. Lai motivētu bērnu tos lietot, varat tos iegādāties kopā, ļaujiet bērnam izvēlēties interesantāko iepakojumu. Ja tomēr kādā brīdi salvetes nav, jāiemāca bērnu klepojot muti un degunu aizsegt ar delnas virspusi vai piedurkni, lai mikrobi netiktu nodoti tālāk, piemēram, pieskaroties durvju rokturim.

Degunu nedrīkst šņaukt strauji un spēcīgi, jo tas var izraisīt vidusauss iekaisumu. Ja bērnam labāk patīk puņķus vilkt uz iekšu, nevis izšņaukt, ļaujiet viņam to darīt, daudzi otolaringologi uzskata to par visdrošāko deguna tīrīšanas veidu.

Ļoti stipru iesnu gadījumos degunu var skalot ar sālsūdeni, bet pēc tam saudzīgi, vienu nāsi aizspiežot, izšņaukt otru. Tomēr ar skalošanu aizrauties nevajag, tas darāms vien pāris reizes dienā – nedrīkst degunu ar sālsūdeni skalot vairākas reizes dienā visas ziemas garumā.

Ja ir iesnas un klepus, bet nav paaugstināta ķermeņa temperatūra un ir laba pašsajūta, bērnu var nomazgāt, bet tas jādara ātri. Uzmanība gan jāvērš uz to, cik silts vai auksts ir dzīves vietā, jo krasas temperatūras maiņas izraisa veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Kad daba ir devusi skaistu un sniegiem bagātu ziemu, nav iemesla baidīties no tās bargā un asā vaiga. Saprotot, ka ziemas laikā apkārt klejo daudz vairāk mikrobu un vīrusu, sev un tādējādi arī mazajam bērnam jāizveido ieradums rūpēties par sevi – vai ir nomazgātas rokas, vai ir silti, vai nespiež apavi un vai gadījumā nekļūst vēsi. Sekojot ziemas padomiem, ir daudz lielākas iespējas, ka ziema būs bijusi pasakainu mirkļu, nevis salvešu un kabatlakatiņu pilna.

TAGS: , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment