Dzīvnieku mazuļi par karstumu nebēdā

Saulainais un siltais laiks labvēlīgi ietekmējis Zoodārza iemītniekus gan Rīgā, gan zoodārza filiālē „Cīruļi” (Kalvenē). Mazuļu skaits ar katru dienu kļūst kuplāks. Pavasarī dzimušajiem lemuriem, kalitriksiem, huzārpērtiķiem, ziemeļbriežiem nu jau piebiedrojušies pekari, takini, vītņragu kazas un surikati. Arī dzērvju un pīļu aplokos sācies patīkams satraukums. Šobrīd mierīgais olu perēšanas laiks ir beidzies un sākusies putnēnu vadāšanas un sargāšanas kņada. Bet, vislielāko prieku sagādāja cūciņa Laimīgā Līga, topot par māti bariņam ņipru sivēnteļu, kuri apmeklētājiem atrādās zoodārza filiālē „Cīruļi” Kalvenē.

Laimīgā cūciņa Līga iejūtas māmiņas lomā
Pērn ziņojām, ka Līgo dienas pēcpusdienā trīs ugunsdziru baudījuši puiši uz zoodārzu nogādāja jauku sivēnmeiteni, kuru necēlās roka nokaut izcepšanai Jāņu mielastam pat pēc krietnas dūšas stiprināšanas (cūciņas Līgas sāgas pirmā daļa lasāma zoodārza mājaslapā: http://rigazoo.lv/public/30508.html ). Par godu amnestijai un atvešanas dienai, cūciņa tika nodēvēta par Laimīgo Līgu. Vasaru pavadījusi zoodārza „Lauku sētā”, 2010. gada rudenī, jau krietni paaugusies, zoodārza „zvaigzne” pārcēlās uz dzīvi laukos – zoodārza filiālē „Cīruļi”, lai pildītu ciltsmātes pienākumu. Šī gada maija vidū (18. maijā) Laimīgā Līga arī kļuva par gādīgu māmiņu krietnam ducim sivēnu. Visa kuplā saime jau ir pieradusi pie publikas, jo ikdienu rīta vēsumā dodas pusotru stundu atrādīties apmeklētājiem lielajā aplokā. Lai mazie rozā rukšķētāji neapdegtu saules svelmē, dienas karstāko laiku dzīvnieki pavada ēnainajās kūts telpās. Ap 20. jūniju trīs slavenās ruksenes pēcnācējiem paredzēts ierasties Rīgas zoodārza „Lauku sētā”. Protams, ne jau saitītē un ar 11. tramvaju, kā mātei, bet gan sivēnu transportēšanai piemērotā kastē…
(video atrodams šeit: http://www.youtube.com/watch?v=WowORp_bi-Q ).

Japānas dzērves sargā savus cālēnus, bet lielās pūkpīles peldina pīlēnus
Maija beigās mūs iepriecināja Japānas dzērvju pāris, kuriem izšķīlās divi dzeltenbrūni mazuļi. Pāris nedēļu vecie dzērvēni jau krietni paaugušies, seko mammai cauri garajai aploka zālei un apgūst pirmās iemaņas barības meklēšanā. Dienas karstumu viņi pavada, paslēpušies zem krūmu platajām lapām. Lai pamanītu dzērvēnus krūma lapu ēnu ņirboņā, apmeklētājiem ir cieši jāieskatās. Bet to jādara gana uzmanīgi, jo ģimenes tēva pienākumos ietilpst savas saimes un aploka sargāšana. Pamanīdams ko aizdomīgu, dzērvju paps gatavs sacelt skaļu brēku un knābt pārāk ziņkārīga apmeklētāja pirkstos. Japānas dzērves ir viena no savvaļā apdraudētākajām dzērvju sugām un Rīgas zoodārzs var patiesi lepoties ar regulāru un sekmīgu šo putnu vairošanos.

Viena no apmeklētāju iemīļotām dzīvnieku vērošanas vietām šobrīd ir arī pūkpīļu aploks, kur uzmanības centrā ir pīļu mammas ar mazajiem un amizantajiem pīlēniem. Tie droši klunkurē pa aploku, naski peld baseinā un pēc pīļu mātes sauciena tūlīt saskrien tās drošajā aizsegā. Šajā dzīves periodā pīlēni mācās no savām mammām pīļu dzīves gudrības un apgūst izdzīvošanas un sadzīvošanas māku.

Vasara – dzīvnieku barošanas priekšnesumu laiks!
1. jūnijā atsākas apmeklētāju iemīļotie dzīvnieku barošanas priekšnesumi – katru dienu no plkst. 11.30 līdz 14.15 apmeklētāji var vērot flamingu, kazuāru, pelikānu un jūraskraukļu barošanu, nīlzirgu pusdienas, lemuru cienāšanu ar banāniem, surikatu garšīgo šmakstināšanu, notiesājot pa treknam miltu melnuļu kāpuram. Savukārt karstajās dienās dušu baudīs mežacūkas. Protams, neizpaliks arī žirafu barošana, kā arī roņu Puikas un Ezes uzstāšanās.

TAGS: , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment