Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem?

Iestājoties pavasarim, daudz vairāk laika pavadām ārā – pastaigās, strādājot dārzā, piknikos pie dabas. Tomēr, dodoties pie dabas, īpaši uz mežu vai mitrākām vietām, ir jāpadomā arī par aizsardzību pret insektiem. „Ģimenes aptiekas” farmaceite Inga Borisova stāsta par to, ar kādām metodēm visefektīvāk izvairīties no kukaiņu kodumiem un kā rīkoties, ja kāds no insektiem tomēr iekodis, radot nepatīkamas sajūtas.

Kā izvēlēties sev piemērotāko pretinsektu līdzekli?
Aptiekās pieejams ļoti plašs dažādu pretinsektu līdzekļu klāsts, kas katram dod iespēju izvēlēties sev vispiemērotāko līdzekli. Atkarībā no ražotāja, preparāta sastāva un iedarbības pretinsektu līdzekļu cenas svārstās no 1,50 Ls līdz pat 10 Ls. Tomēr, lai izvēlētos vispiemērotāko līdzekli, farmaceite rekomendē apdomāt, tieši kādi insekti varētu būt vietā, uz kuru dodaties, kā arī ņemt vērā sava organisma individuālās īpatnības un jūtību pret konkrētām smaržvielām.

Tam, vai preparātu iegādājamies, lai aizsargātos no odiem vai ērcēm, nav nozīmes, jo mūsdienu līdzekļi der aizsardzībai no faktiski visiem insektiem. Tomēr no to veida atkarīgs preparāta atjaunošanas laiks – preparāta iedarbība pret odiem, dunduriem un knišļiem var saglabāties līdz 12 stundām, savukārt efektīvai aizsardzībai pret ērcēm preparāts būtu jālieto vismaz reizi četrās stundās.

Farmaceite Inga Borisova skaidro, ka repelentu iedarbība balstās uz smaržu, kas izdalās, pateicoties ķermeņa temperatūrai, un maskē dabīgo cilvēka aromātu, kurš tāpat kā izelpotā ogļskābā gāze piesaista odus. Tāpēc šie līdzekļi jālieto uz visām atklātajām ķermeņa daļām, kā arī zem plāna apģērba.

Tiem, kuri dod priekšroku ekoloģiskiem preparātiem, „Ģimenes aptieku” farmaceite rekomendē izmantot pretinsektu preparātu „Odiņš”, tāpat jauns pretinsektu aizsardzības „ierocis” ir no kokvilnas auduma izgatavotas aproces, kuras piesūcinātas ar citronellas zāļu ekstraktu. Bērnu pasargāšanai no insektu kodumiem jāizvēlas aizsardzības līdzekļi, kas ir atbilstoši bērnu vecumam, jo viņu āda ir daudz plānāka un līdz ar to jutīgāka. Tāpat vecākiem būtu stingri jāseko līdzi, lai šie līdzekļi nesaskartos ar acīm vai muti.

Pretinsektu līdzekļus iespējams pagatavot arī mājās, izmantojot ēteriskās eļļas, kuras plašā klāstā pieejamas aptiekā. Šāda līdzekļa izgatavošanai ir nepieciešama ēteriskā eļļa, bāzes eļļa (jebkura eļļa, kura tiek izmantota ēdiena gatavošanā) un alkohols, piemēram, spirts, kā arī neliela pudelīte ar dozatoru vai rullīti, kurā mikstūru glabāt. Šāda preparāta pagatavošanai ir jāizmanto 20 – 25 pilieni ēteriskās eļļas, ēdamkarote alkohola un ēdamkarote bāzes eļļas. Tā kā dažādi insekti atvairāmi ar atšķirīgām eļļām, visefektīvāko līdzekli iespējams iegūt, sajaucot dažādas eļļas. Odu, mušu, ērču un blusu atvairīšanai izmantojama kanēļa eļļa, turpretī citrona un eikalipta eļļas palīdzēs atvairīt odus, ērces un utis. Tāpat ādai saudzīgu pretinsektu līdzekli iespējams pagatavot no pelašķu esences, kas iegūstama, pelašķus nedēļu noturot degvīnā. Noderēs arī krustnagliņu esence, kas iegūstama, divas nedēļas noturot krustnagliņas olīveļļā. Dabiskie līdzekļi tāpat kā veikalā iegādājamie jālieto uz ādas un apģērba, taču tie būtu jālieto ik pēc stundas vai pēc peldēšanās. Šāds līdzeklis būtu jāglabā tumšā traukā, nepakļaujot saules gaismai.

Kā apkopt kukaiņa kodumu?
Ja no insektu kodumiem tomēr nav izdevies izvairīties, „Ģimenes aptieku” farmaceite Inga Borisova iesaka lietot kādu līdzekli, kas novērsīs niezi un mazinās ādas iekaisumu. Šādam mērķim aptiekās pieejami tādi līdzekļi kā „Psilo-Balsam”, „Fenistil gels”, „Pretniezes gels”, „Silva gels”, „Octenisept” u.c. Minētos preparātus var lietot arī bērni. Ja šādi līdzekļi tomēr nav pieejami, var izlīdzēties arī ar aukstu kompresi. Vasarā katrā mājas aptieciņā farmaceite rekomendē glabāt arī kādu antihistamīnu jeb līdzekli pret alerģiju. Šie līdzekļi lietojami, ja ir daudz odu kodumu un sadzeltas īpaši jutīgas vietas vai arī sakosti mazi bērni, lai sakosto pasargātu no iespējamā alerģiskā šoka.

Alerģiskās reakcijas no kukaiņu kodumiem var izpausties ļoti dažādi – ādas apsārtumi ap koduma vietu, „nātrene”, kas var izplatīties pa visu ķermeni, vemšana, caureja, mēles, rīkles, acu plakstiņu tūska, asinsrites traucējumi un elpas trūkums līdz pat astmas lēkmei vai ekstrēmālā gadījumā – alerģiskam šokam. Visbiežāk reakcija izpaužas dažas minūtes pēc koduma līdz vienai stundai. Āda uz kodumiem var reaģēt arī pēc vairākām dienām. Ja zināms, ka pret kukaiņu indi ir alerģija, ieteicams laikus sevi pasargāt un iegadāties pretalerģijas tabletes vai speciālās ziedes. Ja parādās iepriekš minētie bīstamie simptomi, nekavējoties būtu jāmeklē mediķu palīdzība. Palīdzība jāmeklē arī tad, ja kukainis iedzēlis mutē.

Kā rīkoties ja iekodusi ērce?
Atklājot ērces kodumu, svarīgi ērci iespējami ātrāk izvilkt. Nekādā gadījumā uz ērces nedrīkst liet eļļu vai spirtu. Vislabāk to izvilkt ar īpašu pinceti, ko var iegādāties aptiekā. Ar šo pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk ādai un ar skrūvējošām kustībām velk ārā. Svarīgi ir nesaspiest ērces galvu, jo tādējādi organismā var nokļūt papildu kaitīgās vielas. Pēc ērces izņemšanas vairāk nekas nav jādara neatkarīgi no tā, vai iepriekš ir saņemta pote pret ērču encefalītu vai nav. Ja ir vēlme, ērci var saglabāt noslēgtā traukā un to laboratorijā pārbaudīt. Taču, ja atklāj ērču encefalītu vai Laima slimību, tas nenozīmē, ka ērce slimības ir nodevusi cilvēkam. Pēc trīs četrām nedēļām jāpavēro, kas notiek ar koduma vietu — vai tai apkārt neveidojas apsārtums un vai neparādās augsta temperatūra. Ja parādās apsārtums, izsitumi vai ja brūcē ir palikusi ērces daļa, dodieties pie ārsta! Visbiežāk ērču encefalīts tiek izslimots ar vairāku dienu temperatūru — tā var būt arī diezgan augsta, smagākas komplikācijas ir ļoti retos gadījumos. Ja ērču encefalīta gadījumā grūtas ir tikai dažas dienas vai nedēļa, tad Laima slimība organismā uzturas krietni ilgāku laiku. Bet diagnozi konstatē ārsts, kurš arī nozīmēs attiecīgo ārstēšanu.

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment