7. maijā varēs par brīvu konsultēties par ādas veselību

Šī gada 7. maijā visā Eiropā tiks atzīmēta Eiromelanomas diena, lai aicinātu cilvēkus rūpēties par savas ādas veselību un akcentētu nepieciešamību lietot saules aizsarglīdzekļus, atpūšoties vai strādājot saulē. Šajā dienā arī Latvijas iedzīvotājiem Rīgā, Olainē, Rēzeknē, Ādažos, Valmierā, Ventspilī, Daugavpilī, Tukumā, Jūrmalā, Jelgavā, Cēsīs, Liepājā un Ķekavā būs iespēja pie 68 ārstiem par brīvu veikt ādas profilaktiskās pārbaudes.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību saules un solāriju staru izraisītajai slimībai, visā Eiropā, tostarp Latvijā dermatologi ik gadu organizē īpašu Eiromelanomas akciju ādas vēža agrīnai diagnostikai un profilaksei. Plānots, ka šogad akcijas laikā Latvijā ārsti varēs sniegt konsultācijas 1000 līdz 1100 cilvēkiem.

„Varam būt gandarīti, ka ar katru gadu palielinās to ārstu skaits, kuri izrāda iniciatīvu, brīvprātīgi atbalsta akciju un ļauj iedzīvotājiem reizi gadā konsultēties bez maksas, pārbaudot savas ādas veselību. Saslimšanas ar ādas vēzi pieaug ļoti krasi, taču tā ir vienīgā vēža forma, kuru iespējams diagnosticēt ar vienkāršas ādas virsmas apskates palīdzību un līdz 99 procentiem gadījumu likvidēt, ja slimība nav paspējusi progresēt. Tāpēc tas ir liels solis, lai mudinātu cilvēkus atbildīgāk izturēties pret savu veselību un kopumā padarītu sabiedrību veselīgāku,” skaidro dermatologs, biedrības „Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs un Eiromelanomas akcijas Latvijā organizētājs Raimonds Karls.

Bezmaksas konsultācijas akcijas laikā šogad būs pieejamas vienu dienu 7.maijā. Līdz šim iedzīvotāji jau aktīvi izrādījuši interesi par Eiromelanomas dienu, jautājot par iespējām veikt bezmaksas profilaktiskās pārbaudes. Ņemot vērā lielo iedzīvotāju aktivitāti, tiem pacientiem, kuri nepaspēs pierakstīties uz bezmaksas pārbaudēm, dermatologi piedāvās apmeklētājiem pārbaudīt ādas veselību par simbolisku samaksu. Detalizētu informāciju var sniegt katrs ārsts atsevišķi – pilnu akcijas ārstu sarakstu un viņu kontaktus iespējams atrast mājas lapas www.euromelanoma.lv sadaļā „Ārsti”.

Šogad Eiromelanomas diena Latvijā tiks organizēta jau piekto reizi. Pērn šajā akcijā piedalījās 55 ārsti septiņās Latvijas pilsētās. Akcijas laikā tika skrīnēti 1263 pacienti. Savukārt 2010. gadā vienas dienas laikā tika konsultēti 735 cilvēki, no kuriem septiņiem tika konstatēta melanoma, 18 – citas ādas vēža formas, savukārt 61 pacientam bija aizdomīgie veidojumi.

Kā pierāda dati, saslimšanas ar dažādām ādas vēža formām Latvijā un arī citur pasaulē pieaug ātrāk nekā ar jebkuru citu vēža formu. Turklāt ar katru gadu palielinās arī mirstība no šīm slimībām, piemēram, no agresīvākās ādas vēža formas – melanomas mirušo skaits Latvijā 15 gadu laikā ir trīskāršojies.

Paaugstināts saslimšanas risks ir arī cilvēkiem ar gaišu ādu, blondiem vai rudiem matiem, zilām, zaļām vai pelēkām acīm, cilvēkiem ar vasaras raibumiem. Šiem cilvēkiem ādā ir maz pigmenta melanīna, un āda nav pasargāta no kaitīgā saules starojuma. Risks pieaug arī tiem, kuri savas profesijas vai hobija dēļ daudz laika pavada saulē.

Audzēji visbiežāk novērojami vietās, kas pakļautas intensīvai saules ietekmei, – uz sejas, ausīm, kakla, galvas matainajā daļā, uz pleciem un muguras. Turklāt dzīves laikā uzkrātais saules starojums – pat īsas sauļošanās reizes – summējas, tādēļ biežāk melanomu konstatē cilvēkiem vecumā no 40 līdz 60 gadiem. Tāpēc dermatologi iesaka katrā sauļošanas reizē noteikti parūpēties par saules aizsarglīdzekļiem ar atbilstošu aizsardzības faktoru, īpašu uzmanību veltot bērniem un viņu ādas aizsardzībai.

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment