Ko der zināt par vīnogām

Leģenda vēsta, ka Noass, pēc lielajiem plūdiem nokāpis uz sauszemes, vispirms esot iestādījis vīnogas. Kopš tā laika šis augs pavadījis cilvēkus visur un vienmēr, protams, tajos platuma grādos, kur vīnogām ir pietiekami silti, lai tās spētu briedināt ogas.

Mūsdienās vīnogas pasaulē ir visizplatītākās augļu un ogu klāstā. To raža ir lielāka nekā banānu, apelsīnu un ābolu raža kopā. Taču tikai 10 desmit procenti vīnogu nonāk galdā un šķīvjos; astoņdesmit piecus procentus pārvērš vīnā, bet piecus – rozīnēs. Ēšanai vispiemērotākās ir lielās vīnogas, turklāt gardēži pārsvarā dod priekšroku gaišajām vīnogām. Daudzas vīnogu šķirnes nemaz neder ēšanai, un visneēdamākās ir tieši tās, no kuram raudzē vislabākos vīnus. Tā dēvētās galda vīnogas audzē pēc pavisam citiem principiem. Mūsdienās galvenais ir radīt tādas galda vīnogu šķirnes, kurām būtu pēc iespējas mazāk kauliņu un iespējami ilgāks glabāšanas laiks.

Vai zināji?

- Vīnogas ir svaigas, ja kātiņi ir zaļi un ogām pie paša kātiņa nav brūnu maliņu.

- Vīnogas pirms ēšanas rūpīgi jānomazgā remdenā ūdenī. Pārgatavojušās ogas uzreiz jānoplūc un vēlreiz jānoskalo aukstā ūdenī. Vēlams arī pārējo ķekaru vēlreiz noskalot, jo citādi bojāšanās process pievilina mazās, uzmācīgās augļu mušiņas.

- Ja nav iespējams apēst visu ķekaru uzreiz, atlikumu ieteicams uzglabāt ledusskapī. Ja ogas ietin tīrā dvielī vai speciālā, produktu uzglabāšanai domātā folijā, tad ledusskapī tās glabājas apmēram nedēļu.

- Vismaz pusotru stundu pirms ēšanas ogas jāizņem no ledusskapja.

- Atšķirībā no daudzām citām ogām un augļiem, zaļas vīnogas pēc novākšanas tālāk nenogatavojas, tāpēc tās jānovāc pilnīgi gatavas. Arī veikalos un tirgos pirktās cietās ogas nekļūs saldākas un garšīgākas.

- Vīnogās ir apmēram astoņi procenti augļu cukura un tikpat daudz vīnogu cukura, kas ātri nokļūst asinīs un rada enerģiju. Vienīgi cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu, vīnogas nav sevišķi ieteicamas.

- Vīnogas satur 80 procentus ūdens, tāpēc ir piemērotas organisma attīrīšanai. Tomēr jāņem vērā, ka lielā ogļhidrātu daudzuma dēļ vīnogu kūres nav īsti laikā un vietā tiem, kuri vēlas tikt vaļā no liekā svara.

- Ja kādreiz pārņem liela vēlēšanās pēc kaut kā salda, nevajag uzreiz ķerties pie šokolādes – labāk ķerties pie svaigām vīnogām vai arī rozīnēm.

- Ja gatavo pikantus karstos ēdienus ar vīnogām, ieteicams pievienot nedaudz skābuma – citrona sulu vai etiķi, jo citādi ēdiens var sanākt pārāk salds.

epadomi.lv

TAGS: , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment