Par skaistām un veselām kājām!

Varikozās vēnas ir problēma, ar kuru dzīves laikā saskaras gandrīz katrs trešais pasaules iedzīvotājs, savukārt pēc 50 gadu vecuma ar vēnu saslimšanām saskaras aptuveni puse cilvēku. Lai gan vairums šo problēmu uztver galvenokārt kā vizuālu defektu, novārtā atstāta vēnu varikoze var izraisīt daudz nopietnākas veselības problēmas. „Ģimenes aptiekas” farmaceite Diāna Dambīte sniedz padomus par profilaktiskām darbībām, kas palīdzēs izvairīties no nopietnākiem vēnu veselības apdraudējumiem.

Kāpēc rodas varikozās vēnas?
Kāju muskuļu saraušanās rada spiedienu, kas ar vēnu vārstuļu palīdzību no ķermeņa lejasdaļas pretēji gravitācijai asinis „dzen” uz sirdi. Ja vēnu vārstuļi pietiekami nefunkcionē, kājās, īpaši apakšstilbos, rodas augsts venozais spiediens – papildu spiediens uz vēnām, audiem un ādu, kā rezultātā veidojas paplašinātas vēnas, tūska audos. Nopietnākos gadījumos var parādīties brūni plankumi un pat venozas čūlas. Šo problēmu sauc par venozo nepietiekamību, kas ir hroniska slimība, ko izārstēt faktiski nav iespējams. Turklāt, ja vecākiem ir bijušas vēnu saslimšanas, liela varbūtība, ka tās pārmantos arī bērni.

Sievietes ar varikozo vēnu problēmu saskaras trīs reizes biežāk nekā vīrieši, jo sievietēm šo problēmu vairāk stimulē hormonālās izmaiņas organismā, kā arī grūtniecība, it īpaši spiediens dzemdību laikā. Farmaceite Diāna Dambīte stāsta, ka citi faktori, kas veicina varikozo vēnu veidošanos, ir, piemēram, sēdošs darbs (īpaši augstā gaisa temperatūrā), liekais svars un aptaukošanās, augsta fiziskā slodze un smagumu celšana, smēķēšana un bieža alkohola lietošana, atsevišķos gadījumos – arī hormonālie kontracepcijas līdzekļi, plakanā pēda, nepiemērotu apavu izvēle vai apavi bez papēža (baletčībiņas), zeķes ar ciešām gumijām, pārmērīga sauļošanās un iedzimtība (iedzimts saistaudu vājums). No šiem riska faktoriem iespēju robežās ir jāizvairās.

Vienkāršas darbības kāju veselībai
Lai gan nepastāv viena konkrēta metode, kas visa mūža garumā palīdzēs novērst varikozo vēnu rašanos, „Ģimenes aptieku” farmaceite sniedz padomus, kuri mazinās jaunu varikozo vēnu rašanās iespēju, kā arī atvieglos diskomfortu, ko rada jau vizuāli redzamās vēnas.

Farmaceite iesaka ikdienā izvēlēties ērtus apavus ar 3 – 4 cm paaugstinājumu. Šāds apavu augstums palīdzēs stiprināt kāju muskuļus, kas savukārt uzlabos asins plūsmu. Ļoti būtiska ir arī regulāra sportošana, kas īpaši nepieciešama sēdoša darba darītājiem. Īpaši jāpievērš uzmanība kāju vingrinājumiem, piemēram, skriešanai. Fiziskās aktivitātes palīdzēs arī svara kontrolei. Ikdienā nevajadzētu pārspīlēt ar sāls patēriņu, jo sāls pastiprina varikozo vēnu uztūkšanu. Savukārt vēlama ir šķiedrvielu lietošana. Tās atrodamas svaigos augļos un dārzeņos, kā arī pilngraudu ēdienos, piemēram, kliju maizē.

Kāju vēnām par labu nenāk nedz ilgstoša stāvēšana, nedz sēdēšana. Ja tomēr jāstāv ilgi, jācenšas ik pēc desmit minūtēm svaru pārnest no vienas kājās uz otru. Savukārt, ja ilgi jāsēž, ik pēc 30 minūtēm būtu vēlams piecelties un nedaudz pastaigāt. Tāpat nav vēlams ilgstoši sēdēt ar sakrustotām kājām, jo arī tā ir papildu slodze asinsritei. Paņēmiens, kura veikšana rekomendējama ikdienā, īpaši pēc fiziskas piepūles, ir kāju atpūtināšana, tās paceļot. To iespējams praktizēt arī guļot – gultas kājgali paceļot par 10 līdz 20 cm vai zem kājām paliekot spilvenu. Arī kāju un pēdu masāža būs lielisks palīglīdzeklis asinsrites stimulēšanai. Noderīga būs arī kontrastduša un limfodrenāžas procedūra.

Kompresijas zeķes – profilaksei un ārstēšanai
Ļoti vērtīgs palīglīdzeklis, kas izmantojams gan varikozo vēnu profilaksei, gan ārstēšanai, ir kompresijas zeķes un zeķubikses. Pateicoties noteiktam kompresijas spiedienam, kustību laikā kompresijas zeķes nodrošina mikromasāžas efektu, kas veiksmīgi uzlabo kāju vēnu asins cirkulāciju (atteci).

Zeķēm ir dažādas kompresijas klases. Pirmā klase vairāk paredzēta profilaksei – grūtniecēm, sportistiem, cilvēkiem ceļojuma laikā, ilgstoša sēdoša vai stāvoša darba veicējiem. Kompresijas zeķes veicina kāju skaistuma un veselības saglabāšanu tikai tajā gadījumā, ja tās tiek nēsātas regulāri. Ārstnieciskajām kompresijas zeķēm ir lielāks kompresijas spiediens nekā profilaktiskajām (2. klase). Tās tiek pielietotas kompleksajā vēnu slimību ārstēšanā, nodrošinot par 50% labāku rezultātu. Ārstniecisko kompresijas zeķu valkāšana ir nepieciešama, ja ir paredzēta vēnu operācija – gan pirms, gan pēc operācijas. Zeķes ir pieejamas dažādos izmēros, modeļos un krāsās.

Ārīgi un iekšķīgi pielietojamas metodes vēnu problēmu mazināšanai
Vēnu ārstēšanai pieejamas divas metožu grupas – iekšķīgi un ārīgi pielietojamas. Ārīgi pielietojamas ķirurģijas metodes, elektromagnētiskā terapija, vingrojumi un dažādas smēres un gēli, kas iedalās vēl divās grupās – heparīnu un flavonoīdus saturošos preparātos.

Heparīnu saturošas ziedes un gēli („Lioton 1000 gel”, „Hepagel”, „Dolobene gel”) mazina asinsreci un veicina labāku asins plūsmu vēnās. Heparīnam piemīt arī pretiekaisuma darbība, un tas mazina asinsvadu caurlaidību. Savukārt flavonoīdus saturošas ziedes, gēli un krēmi nodrošina vēnu stiprinošo efektu, un tos vēlams lietot kopā ar iekšķīgi lietojamiem preparātiem. Krēmiem un gēliem piemīt arī atvēsinoša iedarbība, kas ir patīkama nogurušu kāju gadījumā.

Savukārt kā piemērus iekšķīgajiem preparātiem farmaceite min zirgkastaņu sēklu ekstraktu saturošos „Aescusan” un „Venoplant” (mazina vēnu sieniņu caurlaidību, novērš tūskas veidošanos) un flavonoīdus saturošos preparātus „Troxevasin”, „Venoruton”, „Detralex”, „Diosminol” un „Mobiven” (mazina kapilāru caurlaidību un trauslumu, stiprina vēnas). Vēnu sieniņu caurlaidību samazinās arī „Kapilar”. Ieteicami arī „Ginko Biloba” ekstraktu saturoši preparāti. Asinsrites uzlabošanai iekšķīgi var lietot dažādus medikamentus, kas satur rutīnu un C vitamīnu, jo arī tie nostiprinās asinsvadu sieniņas.

„Ģimenes aptieku” farmaceite gan atgādina, ka nopietnu vēnu traucējumu gadījumā labāk konsultēties ar ārstu, kurš vēnu ārstēšanai izrakstīs spēcīgākus recepšu preparātus.

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment