Sargi savu ādu rudenī!

Āda ir lielākais sargs gan pret apkārtējās vides kaitīgo ietekmi, gan pret tajā mītošajiem mikroorganismiem. Lielākais sargs vienlaicīgi ir arī cilvēka lielākais maņu orgāns, kas palīdz sajust apkārtējo pasauli. Ja āda cieš no ārējo (temperatūras maiņas, mitruma, aukstuma) vai iekšējo (alerģija, nepareizs uzturs, kaitīgie ieradumi) kaitīgo faktoru ietekmes, apdraudēta ir visa organisma veselība.

Ādas virskārtu var salīdzināt ar ķieģeļu sienu, kurā ķieģeļus kopā satur javas kārta. Šāda analoģija ir iespējama, jo šūnas tāpat kā ķieģeļus kopā satur saistviela – taukvielas. Tiklīdz tauku nav pietiekamā daudzumā, āda kļūst sausa un sāk plaisāt. Caur plaisiņām ādā iekļūst kairinātāji, kas sekmē mitruma zudumu un ādas izžūšanu.

Astronomiskais rudens iestājies, pirmais skolas mēnesis aizvadīts. Jau veikti pirmie pirkumi, lai sevi un savus mīļos sagatavotu vēsākiem un skarbākiem laika apstākļiem, bet silta tēja vakaros jau kļuvusi par neaizvietojamu rituālu. Bet kā ar ādu? Vai, nomainoties gadalaikam, esam nomainījuši arī ādas kopšanas līdzekļus – tādus, kas paredzēti ādas kopšanai vēsākā, vējainākā un mitrākā laikā? Ja āda ir sausa, tai trūkst mitruma un taukvielu. Tā kļūst plāna, pēc taustes raupjāka, pēc mazgāšanās var būt velkoša sajūta, tā var niezēt, lobīties, plaisāt. Nav iespējams šo dažādo faktoru ietekmi uz ādu novērst, tomēr mazināt to iedarbību ir iespējams. Lai āda būtu vesela, tā regulāri jākopj – jāmazgā, jāmitrina, jābaro!

Docente un medicīnas zinātņu doktore Sanita Žīgure norāda: „Katram ir jāatrod sev piemērotākais ādas kopšanas līdzeklis.” Ja cilvēks nezina, kas ir labākais viņa ādai, tad to noteikti vajag jautāt ādas ārstam, kosmetologam vai farmaceitam.

„Gadalaikam ir liela nozīme, – vasaras laikā vispiemērotākie būs šķidrākas konsistences līdzekļi, bet, ja ir ziema, jāizvēlas taukaināki, piemēram, krēms vai ziede,” skaidro dr. Žīgure. Kā vienu no ādas problēmu risinātājiem gan pieaugušajiem, gan bērniem daktere iesaka Essex ādas kopšanas līdzekļu sēriju, kurā iespējams atrast katram gadalaikam piemērotāko līdzekli – losjonu, krēmu vai ziedi. Visekstremālākajos gadījumos, proti, ja āda ir sevišķi sausa, zvīņojoša, plaisājoša un izteikti raupja, palīdzēs tieši Essex ziede, kas satur 100% tauku. Ņemot vērā augsto tauku saturu, ziede pasargās aukstā un vējainā laikā pret apsaldējumiem.

Lai rūpētos par savu ādu, jāizvēlas ne tikai piemēroti ādas kopšanas līdzekļi, bet arī vēlams ievērot dažus nosacījumus:

  • Ieteicams izvēlēties siltu, nevis karstu vannu
  • Jāizvēlas speciāli mazgāšanās līdzekļi, jo parastās ziepes ļoti sausina ādu
  • Mazgājoties ādu nevajadzētu stipri berzēt, pēc tam to ieteicams tikai nosusināt
  • Ikdienā jāizvēlas kokvilnas apģērbs
  • Telpās jānodrošina optimāls gaisa mitrums
TAGS: , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment