Slimo ēku sindroms arvien vairāk ietekmē acu veselību

Sausais gaiss apkures dēļ, plastmasas logi, kondicionieri, dažādu sintētisku un ķīmisku materiālu izmantošana biroju un dzīvojamo ēku aprīkošanā, kā arī darbs pie datora ir viens no būtiskiem iemesliem straujajam pieaugumam saslimstībai ar sauso acu sindromu. P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas 1. acu nodaļas oftalmoloģe Kristīne Baumane uzsver, ka šobrīd katrs ceturtais pacients ir ar sausās acs sindromam raksturīgām pazīmēm, bet šo pacientu skaits strauji palielinās.

Viens no būtiskākajiem sauso acu sindroma izraisītājiem ir tā saucamais slimo ēku sindroms, kura specifiskie simptomi izpaužas, cilvēkam uzturoties kādā konkrētā ēkā vai telpā. Cilvēki sūdzas par sliktu pašsajūtu, biežiem izdalījumiem no deguna, galvas vai kakla sāpēm, miegainību un acu nogurumu. Mainot telpu, simptomi izzūd. Šī sindroma aizsākumi meklējami 20. gadsimta 70. gadu sākumā, kad enerģiskās krīzes laikā tika uzsākta enerģijas taupīšanas kampaņa un telpās ievērojami samazināja ventilāciju. Mūsdienās māju intensīvas siltināšanas rezultātā arvien biežāk sastopamas slimo ēku sindroma pazīmes. Lietuvā veiktais pētījums par iekštelpu ietekmi uz acs veselību atklāj, ka 55% respondentu līdz 40 gadiem jau tiek novērotas sauso acu sindroma pazīmes. Tas pierāda biroju telpu, kur tiek izmantoti kondicionieri un plastmasas logi, tiešu ietekmi uz cilvēka acu veselību. Lai mazinātu šos faktorus, pēc iespējas biežāk jāvēdina telpas un jāmitrina gaiss.

Jebkurš darbs ar paaugstinātu redzes piepūli un koncentrēšanos izraisa retāku acu mirkšķināšanu, līdz ar to arī nepietiekamu to mitrināšanu. Normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet, piemēram, strādājot pie datora – trīs reizes mazāk. Ja jūtat noguruma sajūtu acīs, atpūtiniet tās aizverot un vēdiniet telpas. Centieties novērst acu noguruma iemeslus, lai sauso acu sindroma vieglā forma nepārietu smagākā, kad jau jālūdz palīdzība acu ārstam.

“Sauso acu sindroma simptomi var būt dažādi – no nelielas diskomforta sajūtas acīs līdz sāpēm un redzes bojājumiem. Šī šķietami mazsvarīgā acs saslimšana diemžēl var būtiski pasliktināt cilvēka dzīves kvalitāti,” atzīst oftalmoloģe Inna Kuzņecova.

Ārste Kristīne Baumane stāsta, ka vairumā gadījumu pacienti sūdzas par biežu acu iekaisumu un apsārtumu. Ir sajūta, ka acī ir putekļi vai smiltis. Duroša, dedzinoša, grauzoša, svešķermeņa sajūta aiz plakstiņiem, pat redzes miglošanās. Raksturīgi, ka lasot, skatoties televizoru, strādājot pie datora vai vadot automašīnu, acis ātri nogurst un sāk sāpēt. Paradoksāli, ka jauniem cilvēkiem viens no sauso acu simptomiem ir acs asarošana. Tā ir reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, bet šajā gadījumā asaras nav pilnvērtīgas, jo izdalās no citiem asaru dziedzeriem.

Par laimi zinātne attīstās un piedāvā jaunas ārstēšanas tehnoloģijas. Sauso acu sindroma pacientiem vairs nav jābaidās, ka acis pieradīs pie to mitrināšanas, jo arī Latvijā jau tiek izmantoti medikamenti, kas nodrošina osmoprotekciju. Līdz ar to ārstēšana ietekmē ne tikai simptomus, bet tiek iegūta ilgtermiņa ietekme. “Neitrālas daļiņas – osmoprotektori (L – karnīts, eritritols) – ir mazas ne-jona molekulas, kuras palielina ūdens koncentrāciju šūnās un neatkarīgi no ārējiem faktoriem neļauj tam izžūt. Jaunā ārstēšanas metode aizsargā šūnas no turpmākās bojāšanās un rada nosacījumus, lai dabiski izveidotos pilnvērtīgas asaras. Tiek mazināts iekaisuma process sausās acs sindroma laikā. Preparāta iedarbība ilgs 24 stundas, un tā sastāvā ietilpstošā karboksimetilceluloze paātrina acs virsmas šūnu atjaunošanos,” skaidro ārste Kristīne Baumane.

Sauso acu sindroma rašanos veicina arī dažādu medikamentu lietošana, piemēram, kontracepcijas līdzekļu, antidepresantu, kontaktlēcu; hormonālās izmaiņas – sievietēm laktācijas periodā, klimaksa, vairogdziedzeru slimības rezultātā; A vitamīna nepietiekamība, pat nekvalitatīvas kosmētikas lietošana. Ļoti būtiski saslimšana palielinās dzīves otrajā pusē – 60 gados ar šo problēmu saskaras 65% cilvēku. Pēc 40 gadiem reizi gadā ieteicams apmeklēt ārstu, lai izmērītu acu spiedienu un pārliecinātos, ka ar acu veselību viss ir kārtībā.

TAGS: , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment