Padomi veselības profilaksei bērniem rudenī

Rudens ir pārmaiņu laiks gan dabā, gan cilvēka ikdienas dzīvē. Īpaši pastiprināti uz pārmaiņām reaģē bērnu organisms. To atkārtoti pierāda tendence, kas novērojama ik gadu septembra beigās – bērnu un jauniešu vidū izteikti pieaug augšējo elpceļu un zarnu trakta infekcijas. Turklāt skolas un bērnudārzi, kur bērni atrodas ciešā saskarē viens ar otru, ir īpaši labvēlīga vide vīrusu izplatībai. Tāpēc jau laikus nepieciešams spēcināt bērnu imūnsistēmu. Par to, kā rudenī pasargāt bērnus no vīrusa infekcijām, vairāk zina stāstīt „BENU aptieku” tīkla farmaceits Aleksejs Protass.

Katram organismam piemīt iedzimta aizsargspēja jeb imunitāte, kas to aizsargā pret slimību ierosinošiem mikroorganismiem. Bērnam piedzimstot, no mātes tiek iemantota pasīvā imunitāte, savukārt aktīvā imunitāte tiek radīta ar vakcīnām. Dzīves laikā cilvēka organisms attīsta iegūto imunitāti, kas veidojas, piemēram, pārslimojot kādu noteiktu slimību. Aleksejs Protass norāda, ka imunitātes veidošanās ir atkarīga arī no cilvēka dzīvesveida, kas ietver gan fizisko aktivitāšu daudzumu, gan ikdienas ēdienkarti un pat higiēnas paradumus. Vecākiem, kuri ievēro, ka bērns sācis biežāk slimot, izteikti bieži jūtas vājš un saguris, farmaceits iesaka nekavējoties sākt rīkoties – spēcināt bērna imunitāti.

Vitamīni un sabalansēts uzturs
Tā kā uzturvielām, kas atrodas mūsu organismā, ir ļoti nozīmīga loma organisma aizsargspēju veicināšanā, ļoti būtiski ikdienā lietot vitamīniem bagātu pārtiku. Vismaz trīs reizes dienā bērniem jāēd augļi un dārzeņi. Jāseko līdzi, lai bērns katru dienu ēstu pilngraudu pārtiku, zivis vai gaļu, jo tikai ar sabalansētu pārtiku iespējams uzņemt visas organismam nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus, no kuriem imunitātei visbūtiskākie ir C, A, D un E vitamīni, dzelzs, cinks, selēns, kā arī Omega 3 un Omega 6 taukskābes.

Viens no būtiskākajiem vitamīniem, kas palīdz organismu aizsargāt pret vīrusiem, ir vitamīns C. No Latvijas produktiem tas visbagātīgāk koncentrējies upenēs, taču labs avots būs arī citas ogas, piemēram, mellenes un dzērvenes. Tāpat ļoti vērtīgs C vitamīna avots būs kivi, visi citrusaugļi un arī kāposti, jo tie C vitamīnu saglabā pat pēc apstrādes. E vitamīns meklējams riekstos un graudaugos, savukārt A vitamīna un antioksidantu avots ir visi tumši zaļie salāti un košas krāsas dārzeņi, piemēram, burkāni, paprika un brokoļi.

Lai nodrošinātu to, ka bērns vitamīnus uzņem, arī atrodoties skolā, ieteikums vecākiem būtu savām atvasēm uz skolu sagatavot līdzi uzkodas, piemēram, riekstu maisījumu. Būtiski pievērst uzmanību, lai bērns ikdienā dzer arī pietiekami daudz šķidrumu – ūdeni, augu tējas, dabīgās sulas, jo arī dehidratācija var ļoti negatīvi ietekmēt bērna imūnsistēmu un gļotu membrānas aizsargspēju.

Rudenī, kad vīrusu izplatība īpaši saasinās, farmaceits imunitātes stiprināšanas nolūkos rekomendē uzturam papildus lietot arī vitamīnus kapsulās, tabletēs vai pilienu veidā. Profilaksei Aleksejs Protass iesaka izvēlēties kompleksos jeb multivitamīnus, piemēram, vitamīnus ar ehinaceju un brūklenēm „Brīnumbērns”. Lielisks profilaktiskais līdzeklis vīrusu laikā ir arī „Aflubin” un „Immunal” pilieni, kā arī „Oscillococcinum”.

Var lietot arī imūnaktīvo vitamīnu kompleksu „Marsieši” ar prebiotiķi (inulīnu), kas palīdz veidot labvēlīgu vidi probiotiķu augšanai. Ieteicams izmantot arī citus līdzīgus preparātus, jo to lietošana ir pierādīta kā efektīva metode imūnsistēmas uzlabošanai – lietojot probiotiķus, bērni daudz retāk saslimst ar augšējo elpceļu infekcijām, gripu un gremošanas infekcijām.

Pēdējā laikā iecienīti kļuvuši arī dažādi dabiskas izcelsmes preparāti imunitātes spēcināšanai. Tādi ir, piemēram, „Preventan Junior” un „CuraMed”, kura sastāvā atrodams jaunpiens un C vitamīns. Papildus gada vēsajos mēnešos farmaceits rekomendē lietot arī C vitamīnu un zivju eļļu.

Veselīgs dzīvesveids, higiēna un miegs
„BENU aptieku” speciālists uzsver, ka imunitātes spēcināšanai vienlīdz būtisks ir arī veselīgs dzīvesveids. Dažu vienkāršu paradumu ieviešana bērna ikdienā var ievērojami palīdzēt imūnsistēmas uzlabošanos. Lai organisms būtu spēcīgs, bērna ikdienā jāiekļauj fiziskās aktivitātes, kas visbiežāk tiek nodrošinātas ar sporta stundām skolās vai fiziskajām nodarbībām ārpusskolas dejošanas un sporta pulciņos. Tā kā visintensīvāk spēkus organisms atgūst nakts laikā, tad jāuzmana, lai bērns katru nakti guļ vismaz deviņas stundas.

Rudenī īpaši būtiski ir pievērst uzmanību arī higiēnai, jo īpaši – roku higiēnai. Nereti augšējo elpceļu, kā arī zarnu trakta slimību iemesls ir tieši nepietiekami bieža un rūpīga roku nemazgāšana. Tāpēc sevišķi būtiski ir vecākiem un pedagogiem atgādināt bērniem par regulāru roku mazgāšanu pēc pārrašanās mājās, pēc uzturēšanās sabiedriskās vietās, kā arī pirms ēšanas, pēc saskarsmes ar slimnieku vai priekšmetiem, kuriem pieskāries slimnieks u.tml. Roku higiēna palīdzēs izvairīties no zarnu un elpceļu slimībām, kuras izraisa rota vīrusi un norovīrusi, adenovīrusi, paragripas vīrusi, kā arī no enterovīrusa meningīta.

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 KomentāriYou can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment